2019
Jak co roku w dniu 09 lutego 2019r. Odbyło się walnego zebranie sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie.
Wśród gości znaleźli się: Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek , Członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP dh Marian Łaciak, Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej – Komendant Gminny OSP dh Michał Szwed, Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Hadka , Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa Krystyna Wajdzik, sekretarz ZG ZOSP RP Grażyna Świerkosz, sołtys Kurowa – Krystyna Siwiec, Radny – Jerzy Szwed. Przewodniczący zebrania Dh Jacek Hereda stwierdził, że jest wymagane kworum gdyż na 54 członków uprawnionych do głosowania obecnych na sali jest 29 oraz 10 nieuprawnionych członków MDP. W sprawozdaniu naczelnika za 2018r można było znaleźć między innymi informacje o 24 wyjazdach ratowniczych, o zabezpieczeniu medycznym szeregu imprez, jak: Memoriał Kolarski im. Łasaka, Podbabiogórski Rajd Rowerowy o Puchar Sołtysa Lachowic, zawody konne „Jesienna Galopada w Kurowie”, udział w Manewrach Pożarniczych w Lachowicach .W 2018 pozyskano sprzęt: hełmy Galet – 5 sztuk, ubranie specjalne 6szt., parawan – wygrana w zawodach technicznych. Przeprowadzono wymianę drzwi wejściowych do remizy.
Po przedstawieniu sprawozdań i dyskusji , przewodniczący zebrania poddał pod głosowanie wcześniej przedstawione plan działania i finansowy na rok 2019, które zebrani jednogłośnie przyjęli w jawnym głosowaniu.
W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Stryszawa – prezes ZG ZOSP w Stryszawie dh Rafał Lasek , który w krótkich słowach podziękował strażakom z Kurowa za ich służbę , gotowość do działania , za udział w imprezach organizowanych na terenie gminy. Pogratulował powstania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Prezes życzył aby nie tracić zapału w dalszym tworzeniu i szkoleniu MDP, życzył wszelkiej pomyślności wszystkim strażakom w rozpoczynającym się roku 2019.
Kolejnym mówcą był dh Łaciak Marian, który w imieniu zarówno zarządu powiatowego jak i wojewódzkiego jeszcze raz pogratulował ogromnego sukcesu naszych strażaków w ostatnich zawodach ratownictwa technicznego. Poinformował także o skromnych środkach finansowych w dyspozycji zarządu wojewódzkiego, które by mogły być przez nas wykorzystane, życzył druhom tylu powrotów co wyjazdów na akcje ratownicze.
Następnym mówcą była pani Przewodnicząca Rady Gminy, która podziękowała za działalność strażaków na rzecz społeczności lokalnej, za udział w akcjach ratowniczych. Wyraziła radość, że są nowi członkowie , którzy dają szansę na trwanie i rozwój straży w Kurowie, to ci młodzi ludzie będą kroczyć w dorosłość w otoczeniu strażaków, w otoczeniu pomocy innym ludziom.
Kolejny mówca przewodniczący Rady Powiatu pan Hadka podziękował za zaproszenie, zauważył rozwój straży w naszym regionie , coraz większy udział młodzieży , co jego osobiście bardzo cieszy. Obok tradycyjnych życzeń podziękował prezesowi OSP dh Adamowi Szwed, za jego prace w poprzedniej kadencji Rady Powiatu jako radnego. W tym kontekście poinformował, że nie wyobraża sobie aby ten ostatni fragment drogi powiatowej w Kurowie nie był w tym roku remontowany.
Zabierając głos radny Jerzy Szwed podziękował za zaproszenie na to zebranie, które to zaproszenie go zaskoczyło. Podziękował za działania ratownicze strażaków w ratowaniu dobytków. MDP życzył fantastycznej przygody w swej działalności.
Zabierając głos Komendant Gminny Michał Szwed przekazał podziękowania dla strażaków od Komendanta Powiatowego. Omawiając poprzedni rok zauważył, że był to rok średni jeśli chodzi o akcje ratownicze. Pogratulował jednostce powstania MDP. W dalszej części wypowiedzi skoncentrował się na przedstawieniu problemu wizerunku strażaków podczas akcji ratowniczych czy ćwiczeń. Przestrzegał, aby strażacy byli wyposażeni w kompletne ubiory z dystynkcjami i z naszywkami. Ostrzegał aby nie było bezmyślnego pokazywania zdjęć z akcji w sieci internetowej. Zwrócił się do kierujących akcjami, aby wstrzemięźliwie wypowiadać się co do akcji w mediach, zaś pytających dziennikarzy kierować do rzecznika prasowego PSP. Jako Komendant Gminny zaprasza do dalszego szkolenia indywidualnego, podziękował za udział w akcjach, imprezach organizowanych na terenie naszej gminy. Komendant liczy na dalszą owocną współpracę, zachęca do kontynuowania specjalizacji w ratownictwie medycznym.
Kolejny mówca naczelnik Rzepka Michał zauważył, że choć wszyscy nas chwalą, on w dalszym ciągu jest nie zadowolony z liczby osób aktywnych. Potrzebni są druhowie do wielu prac i szkoleń. Z satysfakcją omówił powstanie MDP, gdzie wyraźnie zauważył, że jest to sukces wyłącznie dwójki druhów tj. Karoliny Hoły i Krzysztofa Heredy. To tylko dzięki ich uporowi udało się zgromadzić grupkę dzieci młodzieży, która z wytrwałością ćwiczy i szkoli się w rzemiośle strażackim. W dalszych słowach zauważył kolejny raz , że nasz samochód GBA ma już 36 lat i w niedalekiej przyszłości potrzebny będzie zakup samochodu może nie całkiem nowego ale młodszego niż nasz. Naczelnik wyraził wielki szacunek dla tych druhów , uczestników w ostatnich zawodach ratownictwa technicznego gdzie zajęli pierwsze miejsce. Wyraził zdanie, że jest to wielki potencjał na przyszłość naszej jednostki i kierując słowa do Wójta , wyraził konieczność dalszego doposażenia naszego zestawu hydraulicznego w dodatkowe elementy wyposażenia. Na koniec życzył wszystkim , wszystkiego dobrego w tym rozpoczynającym się roku.
Zabierając głos sekretarz Adam Henryk Szwed podziękował za stworzenie MDP szczególnie wcześniej już wymienianym Karolinie Hoły i Krzysztofowi Hereda. Jak zauważył, z autopsji wie jak wielkie ma znaczenie powstanie i działanie MDP. Odnosząc się do planów na ten rok i przyszłe, zauważył, że planowanie przez zarząd rozbudowy remizy o boks na nowszy samochód, to nie nasza fanaberia ale konieczność techniczna. Niestety na razie nie mamy ekspertyzy pana Sanetrzyka i musimy czekać na definitywne rozstrzygnięcie spraw własności sąsiedniej działki po byłym Kółku Rolniczym. Jak na razie, sprawy formalne nieco nabrały tempa , niemniej musimy czekać. Jednocześnie wyraźnie sygnalizujemy taką potrzebę rozbudowy i nie ukrywa , że liczy na wydatna pomoc Gminy Stryszawa w tym kierunku.
Następną zabierającą głos była dh Karolina Hoły, która krótko przedstawiła sprawozdanie dotyczące MDP. MDP liczy 11członków w tym 6 chłopców i 5 dziewcząt. Grupa spotyka się regularnie co 2 tygodnie na szczególnie ważnym szkoleniu z zakresy ratownictwa medycznego. Ponadto został zorganizowany wieczór filmowy w remizie, zabawy terenowe. Planowane są dalsze tego typu działania. Wyraziła potrzebę zakupu mundurów MDP.
Kolejnym mówcą był dh Jacek Hereda, który podziękował za udział w Otwartym Dniu z OSP Kurów oraz szczególnie podziękował za opiekę nad MDP ich opiekunom.
W dniu 03 marca 2019r. nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Kurów uczestniczyła w kolejnej VII edycji największego Biegu Pamięci w Polsce „Tropemwilczym” żołnierzom wyklętym.
Bieg ten na dystansie 1963m odbył się miejscowości Czaniec.
/…/ Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.
Zbigniew Herbert
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
27.04.2019 – czwórka naszych podopiecznych z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, wraz z opiekunami udała się na I Manewry Ratownicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyły się w Drogomyślu k.Cieszyna. Mimo pogody, która niezbyt sprzyjała wydarzeniu Ola Szwed, Natalka Baran – najmłodsza uczestniczka Manewrów, Kuba Rzepka i Patryk Pochopień dali radę. Były to pierwsze zawody tego typu, na których reprezentowali nasze OSP.
Z rozmaitymi sytuacjami o zróżnicowanym poziomie trudności zmierzyło się 30 drużyn. Każda z nich miała 2 zadania, w których mogła się wykazać umiejętnościami praktycznymi oraz test, który sprawdzał wiedzę teoretyczną uczestników. W międzyczasie odbyła się prelekcja, na której policjant przestrzegał wszystkich jakie zagrożenia niosą uzależnienia, a następnie miejscowi strażacy zaprezentowali swoje umiejętności ratownicze w pokazie.
Tym razem nie udało się zająć miejsca na podium, ale spędziliśmy wspólnie miło czas. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, bo bogatsi o nowe doświadczenia
Dzień Strażaka 2019
„ŚLUBUJĘ – ze wszystkich sił służyć naszej Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej ofiarną pracą w szeregach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej….”
W dniu 3 maja 2019r w naszej jednostce uroczyście obchodzono Dzień Strażaka. W tym roku także uroczystości te rozpoczęto uczestnictwem we mszy świętej w intencji strażaków sprawowanej przez naszego księdza proboszcza Józefa Zadorę.
Ksiądz proboszcz w swej homilii między innymi podziękował wszystkim strażakom za zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz mieszkańców czy to stricte w działalności ratowniczej czy swoistej służbie naszej parafii. Pogratulował rozwoju naszej OSP o nowych młodych członków, podkreślił wagę w ustawicznym ćwiczeniu i doskonaleniu swych umiejętności w trudnym zadaniu współczesnego ratownictwa.
Kolejnym punktem tych obchodów była uroczysta zbiórka strażaków i uroczyste ślubowanie nowo przyjętych strażaków z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Po uroczystym wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu państwowego
11 młodych druhów wypowiedziało z przejęciem i uroczyście rotę przysięgi:
„ŚLUBUJĘ – ze wszystkich sił służyć naszej Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej ofiarną pracą w szeregach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyczyniać się do ochrony życia i mienia jej Obywateli oraz ich dorobku kulturalnego i materialnego przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi. Ślubuję przestrzegać postanowień Statutu OSP i Regulaminu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, pogłębiać wiedzę pożarniczą, postępować uczciwie, wykonywać sumiennie polecenia przełożonych i być wzorem w przestrzeganiu zasad ochrony przeciwpożarowej.”
Po dokonanym uroczystym pasowaniu przez prezesa druha Adama Szwed, wszyscy uczestnicy wysłuchali krótkich przemówień druha prezesa i opiekunki MDP dh Karoliny Hoły. Po zakończeniu uroczystej zbiórki nie zabrakło tradycyjnych „rodzinnych fotografii” oraz skromnego poczęstunku.
Nie ulega wątpliwości, że po wielu latach i w naszej jednostce powiało „nowym duchem” wraz z przyjęciem w szeregi OSP nowej MDP.
27 maja 2019r W niespełna półtorej godziny po powrocie z nocnej akcji, 6-osobowy zastęp naszych strażaków wyruszył na V Manewry Ratownicze do Hecznarowic.
Pogoda sprzyjała i w wielkim słońcu zmierzyliśmy się z 10 zadaniami. Były to między innymi: pożar kotłowni, wypadek samochodowy, katastrofa budowlana i tor przeszkód. Mogliśmy się sprawdzić w sytuacjach, z którymi nie mamy na codzień do czynienia. Podszkoliliśmy się w ratownictwie specjalistycznym (wysokościowe, poszukiwawczo-ratownicze). Organizatorzy przetestowali naszą siłę, wytrzymałość, myślenie i pracę zespołową.
Świetnie się razem bawiliśmy i mimo zmęczenia wróciliśmy szczęśliwi
W dniu 9 czerwca 2019r w Stryszawie, odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku rywalizowało między sobą 8 drużyn męskich, oraz 3 żeńskie. Ocenie podlegały dwie konkurencje. Sztafeta pożarnicza 7×50 z przeszkodami, oraz rozwinięcie bojowe.
Debiut naszych kobiet – drugie miejsce i awans na zawody powiatowe. Panowie również zajęli drugie miejsce i także awansowali na zawody powiatowe
23 czerwca 2019 roku na boisku sportowym w Suchej Beskidzkiej odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu suskiego.
W rywalizacji wzięło udział 17 drużyn męskich i 5 żeńskich. Odbyły się dwie konkurencje. Rozwinięcie bojowe oraz szatefeta z przeszkodami.
Nasza drużyna zajęła 10 miejsce w kategorii chłopców.
Myślimy, że był to bardzo udany debiut i spisali się świetnie
11 sierpnia 2019 roku, nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza miała przyjemność brać udział w Mistrzostwach MDP w sporcie pożarniczym, które odbyły się w Kukowie. Wystartowało w nich ponad 130 młodych adeptów pożarnictwa nie tylko z naszego regionu.
Nasza drużyna wystawiła dwa zespoły – starszych i młodszych, którzy do samego końca dzielnie walczyli. W rezultacie starsi zdobyli trzecie, a młodsi czwarte miejsce w rywalizacji drużynowej.
19 października 2019r. piątka naszych wychowanków MDP wraz z opiekunami wzięła udział w Grze Terenowej “Reduta” w Łodygowicach.
Przez kilka godzin, drużyna mierzyła się z różnorodnymi zadaniami. Opierały się one głównie na znajomości sprzętu pożarniczego, obsługi radiostacji, założeniach medycznych – ale również sprawności, działania pod presją czasu czy działania w grupie.
Po wykonaniu 16 zadań i końcowym apelu, bogatsi o nowe doświadczenia i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.
Dziękujemy OSP Łodygowice za świetną zabawę!
06 grudnia 2019r Święty Mikołaj miał w tym roku wiele pracy i dotarł do Kurowa dopiero wczoraj, ale my się nie gniewamy, bo na takie spotkanie warto było czekać!
O godzinie 10.00 rozpoczęliśmy oczekiwanie na Mikołaja. Pogoda iście grudniowa – mroźnie, niestety bez śniegu. Dzięki członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i ich opiekunom dh Krzysztofowi Hereda oraz Karolinie Hoły, Można było ogrzać się przy grillu, napić gorącej herbaty, zjeść kiełbasę oraz skosztować ciast domowej roboty.
W tym samym czasie mogliśmy podziwiać zawody konne organizowane przez stajnię Kas-Mar w Kurowie, gdzie cudowne zawodniczki wraz z pięknie wystylizowanymi końmi zmagały się z przeszkodami. Najmłodsi korzystali również z przejażdżki na kucyku.
Koło godziny 12-tej na horyzoncie ukazały się sanie ciągnięte przez… no chyba renifera. W saniach siedział sam święty Mikołaj ze swoim pomocnikiem. Powitał serdecznie wszystkich, a następnie zaprosił dzieci do sań i udaliśmy się na salę do naszej remizy.
Najmłodsi, zachęceni przez świętego pochwalili się świątecznymi wierszykami, które niedawno poznali i nadeszła wyczekiwana przez wszystkich chwila. Diabełek podał Mikołajowi wielki wór i zaczęło się obdarowywanie. Okazało się, że również kilku naszych strażaków było wyjątkowo grzecznych i też dostali swoje paczki.
Na sam koniec, dh Prezes podziękował Mikołajowi za przybycie i zaprosił na przyszły rok. Z naszych informacji wynika, że Mikołaj się zgodził, więc trzymamy go za słowo i czekamy!Dziękujemy za liczne przybycie i wspólną zabawę, oraz w imieniu MDP za wszystkie datki.
2020
Kolejny rok rozpoczynamy w naszej jednostce od walnego zebrania sprawozdawczego członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie przeprowadzonego w dniu 08 lutego 2020r.
Zebranie otworzył prezes zarządu dh Szwed Adam.
Prezes powitał wszystkich przybyłych strażaków i gości.
Wśród gości znaleźli się: Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek , Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej – Komendant Gminny OSP dh Michał Szwed, sołtys Kurowa – Krystyna Siwiec,Radny – Jerzy Szwed.
Prezes poprosił zebranych o powstanie i uczczenie minutą ciszy
dha Jana Pyclika, który w minionym roku zmarł jako najstarszy członek naszej OSP .Dh Jan Pyclik należał do druhów, którzy w 1946r zakładali naszą jednostkę.
Prezes zaprosił do prowadzenia zebrania dha Jacka Heredę oraz na protokolanta dha Adama Henryka Szwed , zebrani w głosowaniu jawnym zgodzili się na tę propozycję. Obejmując przewodniczenie obrad dh Jacek Hereda podziękował za zaufanie i stwierdził, że jest wymagane kworum gdyż na 54 członków uprawnionych do głosowania obecnych na sali jest 31 oraz 11 nieuprawnionych członków.
W sprawozdaniu naczelnika za 2019r można było znaleźć między innymi informacje o tym, że nasza OSP uczestniczyła 19 razy w wyjazdach ratowniczych oraz uczestniczyła w zabezpieczeniu szeregu imprez:,TOUR de Pologne , Memoriał Kolarski im. Łasaka, Podbabiogórski Rajd Rowerowy o Puchar Sołtysa Lachowic , zawody konne „Jesienna Galopada w Kurowie”, udział w Manewrach Pożarniczych w Lachowicach. OSP pozyskała następujący sprzęt i wyposażenie: hełm Galet – 1 szt., Ubranie ochronne przeciw szerszeniom , Buty specjalne, Hooligan, sprzet dla MDP( hydronetki ,węże , dresy).Wykonano bieżące przeglądy, konserwacje i naprawy sprzętu do działań ratowniczych .
Po przedstawieniu sprawozdań i dyskusji zebrani przyjęli sprawozdania udzielając absolutorium.
W punkcie wolnych wniosków – dyskusji , przewodniczący zachęcając uczestników do zabrania głosu zaprosił do obejrzenia prezentacji medialnej z działalności OSP.
Jako pierwszy głos zabrał sekretarz zarządu, który poinformował zebranych o wynikłym nagle problemie związanym z nieobecnością wiceprezesa na tymże zebraniu, jak i w ogóle w miejscu zamieszkania. Jak wynika z informacji przedstawionej prze najbliższą rodzinę, dh Karcz Artur uczestniczy w zajęciach wojskowych w całkowitym oderwaniu od rodziny i otoczenia przez okres najbliższych co najmniej 3 miesięcy. Z tego powodu wynika ogromny kłopot z podpisaniem przyjętych właśnie sprawozdań przez wszystkich członków zarządu, który to obowiązek wynika
z ustaw. W związku z tym, zarząd OSP uznał po konsultacji, że najprostszym rozwiązaniem tego problemu będzie zaproponowanie Walnemu Zebraniu członków, zgodnie ze Statutem OSP Kurów &22 pkt.1 jako najwyższej władzy w OSP dokonanie na tym zebraniu odwołania z funkcji wiceprezesa dh Artura Karcz, jednocześnie powołując na te funkcję dha Adama Karcz. Dh Adam Karcz należy do członków wyróżniających się w zaangażowaniu w działalności naszej jednostki.
Wobec tej propozycji wynikła dyskusja, w której niektórzy członkowie wyrażali wątpliwości , czy będzie taka zmiana formalnie dopuszczona . Ponownie zabierając głos sekretarz przedstawił opinię, że skoro statut dopuszcza w &29 pkt.2 zarządowi samemu dokooptowanie 1/3 ustalonego składu, to tym bardziej walne zebranie ma prawo w takim trudnym momencie zmienić skład zarządu. Jednocześnie podkreślił, że zmiana ta nie ma charakteru jakiejś negatywnej oceny dotychczasowego wiceprezesa, jedynie jest podyktowana wymogiem chwili, gdzie brak jest w przewidywalnej przyszłości fizycznego kontaktu z dh Arturem. Po wyrażeniu zgody na kandydowanie przez dh Adama Karcz, przewodniczący zebrania poddał pod jawne głosowanie wniosek zarządu o zmianę w składzie zarządu. Przy jednym głosie wstrzymującym się, zebrani większością w głosowaniu zgodzili się na tę propozycję.
Kolejny wniosek przedstawił sam przewodniczący zebrania dh Jacek Hereda, który zaproponował podwyższenie wysokości składki członkowskiej. Jak zauważył wysokość 10zł jest od ok. 20lat i wobec dzisiejszych warunków nie przystaje do potrzeb. W tym momencie z sali padały różne propozycje aby podnieść do 20zł, 30 a nawet 50zł. W związku z tym, że przeważały opinie o kwocie 50zł przewodniczący zebrania poddał pod głosowanie propozycje podniesienia składki dla dorosłych do kwoty 50zł. Przy 3 głosach wstrzymujących się zebrani zgodnie ze statutem &22pkt2.ppkt.9 ustalili wysokość składki członkowskiej na 50zł na rok.
Kolejnym mówcą był Wójt Gminy Stryszawa – prezes ZG ZOSP w Stryszawie dh Rafał Lasek, który w krótkich słowach podziękował strażakom z Kurowa za ich służbę , gotowość do działania , za udział w imprezach organizowanych na terenie gminy. Cieszy się z działalności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Pan Wójt zadeklarował, że skoro sprawy z regulacją prawną terenu po byłym Kółku Rolniczym zmierzają w dobrym kierunku to Gmina będzie miała na uwadze potrzebę rozbudowy remizy o nowy boks dla samochodu pożarniczego. Prezes życzył także aby nie tracić zapału w dalszym tworzeniu i szkoleniu MDP, życzył wszelkiej pomyślności wszystkim strażakom w rozpoczynającym się roku 2020.
Zabierając głos radny Jerzy Szwed podziękował za zaproszenie na to zebranie. Podziękował za działania ratownicze strażaków w ratowaniu dobytków mieszkańców.
Zabierając głos Komendant Gminny Michał Szwed przekazał podziękowania dla strażaków od Komendanta Powiatowego. Omawiając poprzedni rok zauważył, że był to rok średni jeśli chodzi o akcje ratownicze. Jako Komendant Gminny zaprasza do dalszego szkolenia indywidualnego, podziękował za udział w akcjach, imprezach organizowanych na terenie naszej gminy. Komendant liczy na dalszą owocną współpracę, zachęca do kontynuowania specjalizacji w ratownictwie medycznym. Przypomniał zebranym o szanowaniu noszonego munduru.
Kolejny mówca naczelnik Rzepka Michał zauważył, że choć wszyscy nas chwalą, on w dalszym ciągu jest niezadowolony z liczby osób aktywnych. Potrzebni są druhowie do wielu prac
i szkoleń. Z satysfakcją kolejny raz omówił powstanie MDP, gdzie wyraźnie zauważył, że jest to sukces wyłącznie dwójki druhów tj. Karoliny Hoły i Krzysztofa Heredy. To tylko dzięki ich uporowi udało się zgromadzić grupkę dzieci młodzieży, która z wytrwałością ćwiczy i szkoli się w rzemiośle strażackim. W dalszych słowach wyraził zadowolenie z podniesienia wysokości składki członkowskiej.
Zabierając głos sekretarz Adam Henryk Szwed przypomniał, że jesteśmy organizacją pożytku publicznego i można przekazywać 1% podatku dla naszej OSP. Ponadto poinformował, że być może nie wszyscy będą mogli opłacić podwyższoną składkę członkowską ale istnieje możliwość opłacenia tej składki wpłacając na konto z zaznaczeniem, że jest to składka członkowska.
2021
Rok rozpoczynamy od walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego
członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie przeprowadzonego
w dniu 31 stycznia 2021r.
Zebranie otworzył prezes zarządu dh Szwed Adam. Prezes powitał wszystkich przybyłych strażaków i gości. Wśród gości znaleźli się:
Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek , Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej – Komendant Gminny OSP dh Michał Szwed, przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP dh Marian Łaciak
Prezes poprosił zebranych o powstanie i wprowadzenie sztandaru jednostki oraz wysłuchanie hymnu państwowego.
Prezes zaprosił do prowadzenia zebrania dha Michała Rzepkę oraz na protokolanta dha Katarzynę Baran, zebrani w głosowaniu jawnym zgodzili się na tę propozycję. Dh Michał Rzepka stwierdził na podstawie podpisanej listy obecności, że jest wymagane kworum gdyż na 48 członków uprawnionych do głosowania obecnych na sali jest 37. W związku z reżimem sanitarnym zrezygnowano z zaproszenia członków honorowych i młodszych z MDP.
W sprawozdaniu naczelnika za 2020r można było znaleźć między innymi informacje o 21 wyjazdach ratowniczych, o zabezpieczeniu medycznym szeregu imprez, jak: 31 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.
W roku 2020 został przeprowadzony remont pomieszczenia garażowego i salki przygarażowej. Remont polegał przede wszystkim na wymianie instalacji elektrycznej, pomalowaniu wraz z gładzią gipsową, położeniu nowych płytek posadzkowych w salce, zakupiono drzwi wewnętrzne. Na pokrycie kosztu remontu przeznaczono środki z dotacji celowej na remont remiz z MSWiA 10 000zł. Kolejne środki pochodziły z Urzędu Gminy Stryszawa tj. 24 600zł w tym przeznaczone przez mieszkańców Kurowa środki z Funduszu Sołeckiego w wysokości 19 618,04zł. Z własnych środków OSP przeznaczono kwotę 2 020zł.
Zdjęto ze stanu następujący sprzęt i wyposażenie: 9 pozycji – protokół kasacyjny nr 1/2018.
W minionym roku2020 OSP zawarła ugodę z właścicielem sąsiedniej działki w trakcie przeprowadzanej w naszym sołectwie inwentaryzacji geodezyjnej. Za kwotę 4000zł zrzeczono się do prawa użytkowania drogi polnej w stronę potoku Kurówka sąsiadującej z działką OSP.
Ponadto 2020r w wyniku postępowania prawnego Starostwo Suskie jako przedstawiciel Skarbu Państwa przejęło działkę po byłym Kółku Rolniczym w Kurowie. Do czasu zakończenia dalszych czynności proceduralnych własnościowych związanych wyodrębnieniem części tej działki na pas drogi powiatowej, działka ta po byłym Kółku Rolniczym została prawnie użyczona przez Starostwo na rzecz OSP Kurów.
Po wysłuchaniu sprawozdań przewodniczący zebrania otworzył dyskusje nad sprawozdaniami oraz przeprowadził głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla zarządu OSP.
W głosowaniu jawnym jednogłośnie zebrani głosowali za udzieleniem absolutorium zarządowi za 2020r.
W punkcie dotyczącym wyboru składu zarządu przewodniczący poinformował zebranych, że na ostatnim posiedzeniu zarządu OSP sformułowano wniosek do Walnego Zebrania aby wybory sprawnie przeprowadzić w formie jawnego głosowania oraz aby skład zarządu ograniczyć do 7 osób. Przewodniczący zapytał zebranych czy są na sali odmienne głosy w tym zakresie lub propozycje. Wobec braku takich, przewodniczący poddał w/w wniosek pod głosowanie, w którym zebrani jednogłośnie opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.
Korzystając z głosu, przewodniczący zebrania przedstawił propozycje do składu Zarządu. Zaproponowano: Hereda Jacek, Hereda Krzysztof, Kwaśny Tadeusz, Siwiec Marek, Siwiec Krystyna, Szwed Adam, Szwed Adam Henryk i do Komisji Rewizyjnej: Oleksiak Damian, Spyrka Marek i Sołtys Sylwia. Osoby zaproponowane wyraziły chęć na kandydowanie. Po pytaniu wobec zebranych czy są jeszcze inne kandydatury i braku takowych, przewodniczący zamknął listę kandydatur.
Przewodniczący zebrania poddał zgłoszone kandydatury pod głosowanie, w jawnym głosowaniu zebranych wszyscy jednogłośnie wybrali nowych członków zarządu i Komisji Rewizyjnej.
Następnie przewodniczący ogłosił 10 minutową przerwę w zebraniu dla ukonstytuowania się nowego składu Zarządu I Komisji Rewizyjnej. Pierwszemu posiedzeniu zarządu dla ukonstytuowania się składu przewodniczył dh Łaciak Marian. Zarząd OSP ukonstytuował się w następującym składzie:
Szwed Adam – prezes
Siwiec Marek – wiceprezes
Hereda Krzysztof – naczelnik
Hereda Jacek – zastępca naczelnika
Siwiec Krystyna – skarbnik
Szwed Adam Henryk – sekretarz
Kwaśny Tadeusz – gospodarz
Komisja Rewizyjna ukonstytuowała się w następującym składzie:
Spyrka Marek – przewodniczący
Oleksiak Damian – zastępca przewodniczącego
Sołtys Sylwia – członek.
W punkcie wolnych wniosków – dyskusji , przewodniczący zachęcał do zabrania głosów.
Jako pierwszy głos zabrał dh Michał Rzepka, który podziękował za 5 lat współpracy wszystkim członkom OSP, szczególne podziękowania dla Komendanta Gminnego Michała Szwed oraz Wójta Rafała Laska. Podziękował za współpracę całemu zarządowi z prezesem na czele. Życzył nowemu zarządowi sukcesów w swej pracy.
Kolejnym mówcą był Wójt Gminy Stryszawa – prezes ZG ZOSP w Stryszawie dh Rafał Lasek, który w krótkich słowach podziękował strażakom z Kurowa za ich służbę , gotowość do działania. Prezes życzył wszelkiej pomyślności wszystkim strażakom w rozpoczynającym się roku 2021.
Zabierając głos Komendant Gminny Michał Szwed przekazał podziękowania dla strażaków od Komendanta Powiatowego. Jako Komendant Gminny zaprasza do dalszego szkolenia indywidualnego, podziękował za udział w akcjach, imprezach organizowanych na terenie naszej gminy. Komendant liczy na dalszą owocną współpracę, zachęca do kontynuowania specjalizacji w ratownictwie medycznym. Dh Komendant liczy na dalszą owocną współpracę z dh Rzepką Michałem , doświadczonym zawodowym strażakiem.
Kolejny mówca przedstawiciel ZW ZOSP RP dh Łaciak Marian podziękował za dotychczasową służbę druhom z Kurowa. Podkreślił, że zawsze można na nich liczyć. Życzył pomyślności w tym trudnym 2021r.
Zabierając głos sekretarz Adam Henryk Szwed przypomniał, że w tym roku dokonano gruntownego remontu garażu dzięki znacznym środkom z Gminy w tym przeznaczonym przez mieszkańców Kurowa z Funduszu Sołeckiego. To był trudny rok pandemiczny z praktycznie zawieszoną działalnością ale zrobiono wiele. Sekretarz przedstawił propozycję ustępującego zarządu aby nadać tytuł Honorowego Członka OSP Kurów wieloletniemu druhowi Copija Eugeniuszowi.
Kolejny mówca – prezes Szwed Adam podziękował za wybór, podziękował za lata pracy druhowi Copija Eugeniuszowi, w tym za ostatnie lata jako palacza c.o. Prezes zaapelował aby członkowie OSP zaangażowali się w pracy na rzecz OSP.
Dzień 1 maja 2021 zapadnie w pamięci mieszkańców naszej miejscowości na wiele lat. 1 maja to tradycyjny już odpust ku czci patrona naszej parafii św. Józefa Robotnika.
Tegoroczny odpust to już kolejny drugi w trakcie pandemii Covid 19. Trwanie tej pandemii wymusiło na organizatorach i uczestnikach określone działania zmierzające do zachowania bezpieczeństwa sanitarnego. W trakcie sumy odpustowej 11 młodych ludzi z naszej parafii otrzymało sakrament bierzmowania. Sakramentu tego udzielił osobiście prześwietny gość naszej parafii JE metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W związku z obostrzeniami sanitarnymi z założenia, we mszy odpustowej uczestniczyli tylko najbliżsi osób bierzmowanych, przedstawiciele OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, najmniejsze dzieci do sypania kwiatków oraz służba liturgiczna.
Skromność uroczystości wynikająca z obostrzeń sanitarnych, pewne niedociągnięcia organizacyjne zostały zatarte wrażeniem niesamowitej homilii księdza arcybiskupa.
Ksiądz arcybiskup w swych słowach nawiązał do czytanego Pisma Świętego. Zwracając się do wiernych, zwłaszcza do młodych bierzmowanych, wskazał między innymi na wartość życia, wartość dbania o powierzoną ludziom Ziemię, na uświęcony porządek, tradycję chrześcijańskiej Polski. W dalszych słowach z zatroskaniem ale i nadzieją omówił ostatnie wydarzenia w Warszawie z udziałem modlących się starszych kobiet oraz protestujących młodych kobiet ze środowisk skrajnie lewackich.
Wizytacja księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Kurowie wywarła ogromne wrażenie na większości uczestników nabożeństwa. Wielu w tym miejscu upatruje w Jego Eminencji godnego następcę arcybiskupa Karola Wojtyły.
Więcej o tej uroczystości na stronie Archidiecezji.
24 listopada 2021w związku z tragicznymi wydarzeniami z ostatnich dni postanowiliśmy pomóc rodzinie poszkodowanej w pożarze w Pewli Wielkiej. Ogień pochłonął dom wraz z całym dobytkiem. Strażacy z OSP Kurów nie mogli zostać wobec tego obojętnymi. Podczas zorganizowanej zbiórki pieniężnej udało się zebrać wystarczająco dużo by zakupić dwie palety pustaków, które zostaną wykorzystane w odbudowie budynku. Pragniemy również podziękować panu Andrzejowi Kwaśny,(właściciel składu budowlanego) który postanowił przekazać kolejne dwie palety oraz zapewnił transport na miejsce pogorzeliska. Mamy nadzieję, że dom państwa Piecha zostanie odbudowany bardzo szybko. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do dalszej pomocy.
2022
W dniu 05 lutego 2022r. odbyło się walne zebrania sprawozdawcze
członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie.
Zebranie otworzył prezes zarządu dh Szwed Adam. Prezes powitał wszystkich przybyłych strażaków i gości. Wśród gości znaleźli się:
Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek , Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej – Komendant Gminny OSP dh Michał Szwed.
Prezes zaprosił do prowadzenia zebrania dha Jacka Heredę oraz na protokolanta dha Adama Henryka Szweda, zebrani w głosowaniu jawnym zgodzili się na tę propozycję. Obejmując przewodniczenie obrad dh Hereda Jacek podziękował za zaufanie i stwierdził na podstawie podpisanej listy obecności, że jest wymagane kworum gdyż na 50 członków uprawnionych do głosowania obecnych na sali jest 34.
Jako pierwszy głos zabrał naczelnik dh Krzysztof Hereda przedstawiając sprawozdanie z działalności naszej OSP. W sprawozdaniu można było znaleźć następujące informacje: OSP w roku 2021uczestniczyła 23 razy w akcjach ratowniczych. Z uwagi na rygory pandemiczne zawieszono szkolenie MDP. W roku sprawozdawczym OSP pozyskała następujący sprzęt i wyposażenie: Wkrętarka GSB -1 szt. Wąż do motopompy WK – 75-20ŁA – 2szt. Latarka ręczna M-FIRE – 5szt. Uchwyt do hełmu KZPT – 6 szt. Zestaw szyn Kramera w powleczeniu z torbą – 1szt.,Ubranie specjalne 3 -cz. + kurtka lekka FHR 018- 1 szt. kominiarka niepalna KS (granatowa) – 5szt. Buty specjalne HERKULES 5526 ( 1 para) ,Rękawice FHR 001 S- 3 pary ,Detektor gazowy 1szt., Rozdzielacz kulowy 75/52-75-52 EN – 1 szt.
W roku 2021 został przeprowadzony remont – wyprowadzono wentylację z toalet ponad dach.
Kolejne sprawozdanie – finansowe za 2021r, przedstawiła skarbnik dh Krystyna Siwiec. W sprawozdaniu skarbnika można było wyczytać, że na początku 2021 stan środków OSP wynosił 20 908zł, zaś na koniec 29 648zł. Dochody OSP w 2021r to 26 700zł w tym 500zł dotacji KSRG. Ponadto otrzymaliśmy wsparcie z Urzędu Gminy Stryszawa w wysokości prawie 37 400zł. W 2021r wydatkowaliśmy 17460zł. Na koniec roku posiadaliśmy środki w wysokości 20 908zł.
Przewodniczący po dyskusji przeprowadził głosowanie i zebrani przyjęli absolutorium.
W dyskusji – wnioskach , jako pierwszy głos zabrał dh Michał Rzepka, który podziękował naczelnikowi za zaangażowanie w pracy. Szczególne podziękowania dla Komendanta Gminnego Michała Szwed oraz Wójta Rafała Laska.
Kolejnym mówcą był Wójt Gminy Stryszawa – prezes ZG ZOSP w Stryszawie dh Rafał Lasek, który w krótkich słowach podziękował strażakom z Kurowa za ich służbę , gotowość do działania. Prezes spostrzegł, że nieprzyjemne zdarzenie w minionym roku dotyczącym kolizji karetki jadącej do akcji, będzie wystarczającym ostrzeżeniem dla innych kierowców. Należy dochować należytej staranności i profesjonalizmu w czasie akcji ratowniczych. Prezes prosił o dalsze szkolenia MDP. Prezes życzył wszelkiej pomyślności wszystkim strażakom i ich rodzinom w rozpoczynającym się roku 2022.
Zabierając głos Komendant Gminny Michał Szwed przekazał podziękowania dla strażaków od Komendanta Powiatowego. Jako Komendant Gminny zaprasza do dalszego szkolenia indywidualnego, podziękował za udział w akcjach, imprezach organizowanych na terenie naszej gminy. Komendant liczy na dalszą owocną współpracę, zachęca do kontynuowania specjalizacji w ratownictwie medycznym. Dh Komendant omówił sprawy dotyczące nowej ustawy o OSP i strażakach. Jak na razie wszyscy czekamy na konkretne przepisy wykonawcze , zainteresowanych dodatkami do emerytur prosił o cierpliwość. Komendant zauważył, że w tym roku ruszą zawody strażackie więc zaprosił do intensywnych ćwiczeń w tym kierunku.
Naczelnik Hereda Krzysztof podziękował dh Michałowi Rzepka i dh Michałowi Szwed za okazaną mu pomoc w swych obowiązkach.
2023
Kolejny nowy rok rozpoczynamy od walnego zebrania sprawozdawczego
członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie przeprowadzonego
w dniu 11 marca 2023r.
Zebranie otworzył prezes zarządu dh Szwed Adam.
Prezes powitał wszystkich przybyłych strażaków i gości. Wśród gości znaleźli się: Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek , Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego pan Jan Banaś, Radny Gminy Stryszawa pan Jerzy Szwed, Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej – mł. kapitan Jan Ryt
Następnie prezes Szwed zaproponował aby wszyscy obecni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w minionym roku sprawozdawczym wieloletniego członka naszej OSP, konserwatora , byłego pracownika PSP Sucha Beskidzka ś.p. Andrzeja Bodzka. Ponadto w minionym roku w czasie akcji ratowniczych w Polsce zginęli druhowie innych OSP, których należy uczcić.
Prezes dh Adam Szwed zaprosił do prowadzenia zebrania dha Jacka Heredę oraz na protokolanta dha Adama Henryka Szweda – sekretarza zarządu, zebrani w głosowaniu jawnym zgodzili się na tę propozycję.
Przewodniczący Dh Jacek Hereda stwierdził na podstawie podpisanej listy obecności, że jest wymagane kworum gdyż na 50 członków uprawnionych do głosowania obecnych na sali jest 33.
Jako pierwszy głos zabrał naczelnik dh Krzysztof Hereda przedstawiając sprawozdanie z działalności naszej OSP. W tym sprawozdaniu możemy znaleźć między innymi następujące informacje. OSP w roku 2022 uczestniczyła –21 razy w akcjach ratowniczych, ponadto uczestniczyła w zabezpieczeniu ratowniczym szeregu imprez: Współorganizacja XVI Międzynarodowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym w Bielsku Białej w dniach 25-01-2022r. ,Zabezpieczenie Rajdu rowerowego MTB Stryszawa 2022.,Zabezpieczenie Rajdu Rowerowego o Puchar Sołtysa Lachowic 06-08-2022,Zabezpieczenie meczu piłkarskiego Turnieju Szkól Podstawowych w Porąbce.
W zawodach uczestniczyły drużyny: Powiatowe Halowe Zawody Sportowo – pożarnicze MDP w Jordanowie, Powiatowe Zawody Sportowo MDP – pożarnicze w Stryszawie , Zawody w Sporcie Pożarniczym MDP w Kukowie gr. Mł – 2m, MDP gr. Starsza – 4 m. Indywidualnie Jacek Siwiec 1m, Manewry Sportowo – pożarnicze Hecznarowice 14-05-2022 m.9, Powiatowe Zawody sportowo – pożarnicze w Stryszawie, Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze w Lachowicach m.11
W roku sprawozdawczym OSP pozyskała między innymi następujący sprzęt i wyposażenie: Urządzenie GPS 2 szt.,Hełm MDP 9szt., Dres z haftem MDP 9szt., Koszulka MDP 15szt., Opryskiwacz spalinowy STIHL 1szt. Buty specjalne 6 par, Hełm GALLET F1 XF 2szt,
Wykonano następujące prace: malowanie pomieszczeń kuchennych.
Kolejne sprawozdanie – finansowe za 2022r, przedstawił w imieniu skarbnik dh sekretarz, a w nim między innymi: dochody OSP w 2022 wyniosły 22 528 zł w tym 6 300 zł dotacji z KSRG. Rozchody zaś to 31 806zł. Na początku roku stan środków to 29 648zł, a na koniec to 21 010zł. Z budżetu Gminy wydatkowano na potrzeby naszej OSP 42 804zł. Po dyskusjach i w głosowaniu przyjęto sprawozdania.
W punkcie wolnych wniosków – dyskusji jako pierwszy głos zabrał dh naczelnik Krzysztof Hereda, który podziękował uczestnikom szkoleń zwłaszcza MDP oraz uczestnikom zawodów za zaangażowanie. Dh naczelnik zaprosił Wójta , jednocześnie prezesa Zarządu Gminnego OSP Rafała Laska do wręczenie ufundowanych skromnych nagród dla najbardziej zaangażowanych w tych działaniach.
Kolejny głos to sekretarz, który omówił sprawę rozbudowy remizy o boks garażowy od strony wschodniej. Udało się w końcu doprowadzić do finału sprawę przejęcia działki po byłym Kółku Rolniczym. Należy tylko podjąć uchwałę walnego zebrania, która upoważnia zarząd do zakupu na preferencyjnych zasadach. Nabycie to da podstawę do dalszych działań zarządu w kierunku rozbudowy. Jak zauważył sekretarz, potrzeba rozbudowy wynika z konieczności nabycia nowszego samochodu pożarniczego, które w obecnej chwili są dużo wyższe niż wysokość naszej bramy garażowej. Mamy nadzieję, że wspólnie z Urzędem Gminy Stryszawa, sołectwa i programów typu „Małopolskie remizy” uda się tę inwestycje rozpocząć i zrealizować.
Kolejnym mówcą był prezes, który poinformował, że w imieniu zarządu kontaktował się już projektantką panią Hutniczak ale sprawa do formalnego przejęcia działki jest zwieszona.
Zabierając głos pan Wójt Rafał Lasek podziękował za zaproszenie, pogratulował działalności i wyników pracy z MDP. Potwierdził chęć współfinansowania szkolenia medycznego KPP dla członków naszej OSP. Odnosząc się do zagadnienia rozbudowy zadeklarował szeroką pomoc w realizacji tych zamierzeń, w dalszym procesie przychyla się do pozyskania nowego samochodu dla jednostki.
Radny Jerzy Szwed podziękował za zaproszenie, za pracę z młodzieżą, przychyla się do słów pana Wójta, widzi potrzebę w inwestowaniu w remizę OSP.
Przedstawiciel PSP mł. kpt. Ryt podziękował za pracę, życzył sukcesów. Zwrócił uwagę na bezwzględne przestrzeganie bhp podczas szkoleń i akcji ratowniczych.
Zabierając głos przewodniczący Rady Powiatu pan Jan Banaś podziękował za pracę strażaków, podkreślił zaangażowanie związanych z pomocą dla uchodźców z Ukrainy.
Kolejnym mówcą była pani skarbnik, jednocześnie sołtys sołectwa Kurów. W swej przemówieniu między innymi zobowiązała się do starania o przekazania Funduszu Sołeckiego na potrzeby rozbudowy remizy.
Przemawiając z sali dh Pieczara Piotr między innymi zwrócił uwagę na fakt posiadania przez naszą jednostkę karetki. Postulował, aby ta karetka wyjeżdżała częściej w ramach zabezpieczenia większych akcji, gdzie biorą udział co najmniej 10 jednostek OSP. Dla wykorzystania tej karetki warto by zaprosić do udziału także zawodowych ratowników, którzy nawet mieszkają w pobliżu remizy. Dh Pieczara cieszy się , że zarząd przewiduje zwiększenie udziału w szkoleniu z KPP do 12 osób i postuluje zwiększenie środków finansowych na szkolenie stricte z zakresu pomocy medycznej. Taki jego wniosek został sformułowany w projekcie uchwały walnego zebrania.
Odpowiadając na sugestię dysponowania karetki mł. kpt. Ryt zauważył , że dyspozycji karetek są dokonywane z poziomu Państwowej Dyspozytury Karetek .
Na tym zakończono zebranie.
2024
Kolejne walnego zebrania sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie odbyło się w dniu 27 stycznia 2024r.
Zebranie otworzył prezes zarządu dh Szwed Adam. Prezes powitał wszystkich przybyłych strażaków i gości. Wśród gości znaleźli się: Wójt Gminy Stryszawa pan Rafał Lasek , Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa pani Krystyna Wajdzik, Radny Gminy Stryszawa pan Jerzy Szwed, Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Suchej Beskidzkiej –Komendant Gminny ZOSP RP w Stryszawie dh Michał Szwed
Następnie prezes Szwed zaproponował aby wszyscy obecni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w minionym roku sprawozdawczym wieloletnich członków OSP. Byli to członkowie honorowi Stanik Tadeusz i Siwiec Rudolf. Ponadto w minionym roku w czasie akcji ratowniczych w Polsce zginęli druhowie innych OSP, których należy uczcić.
Prezes dh Adam Szwed zaprosił do prowadzenia zebrania dha Jacka Heredę oraz na protokolanta dha Adama Henryka Szweda – sekretarza zarządu, zebrani w głosowaniu jawnym zgodzili się na tę propozycję. Obejmując przewodniczenie obrad dh Hereda Jacek i stwierdził na podstawie podpisanej listy obecności, że jest wymagane kworum gdyż na 48 członków uprawnionych do głosowania obecnych na sali jest 31.
Jako pierwszy głos zabrał naczelnik dh Krzysztof Hereda przedstawiając sprawozdanie z działalności naszej OSP. W sprawozdaniu tym znajdujemy między innymi następujące informacje. OSP w roku 2023 uczestniczyła –23 razy w akcjach ratowniczych, ponadto OSP uczestniczyła w zabezpieczeniu ratowniczym szeregu imprez: Zabezpieczenie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Lachowic, Halowy Turniej w piłce nożnej w Porąbce, Zawody MDP Bystra Podhalańska,Wojewódzkie Zawody MDP w Suchej Beskidzkiej ,zabezpieczenie Rajdu Rowerowego w Lachowicach. Uczestnictwo w zawodach: I Zimowe Manewry w Lachowicach 25-02-2023r;Halowe Zawody MDP 26-03-2023; Manewry Ratowniczo–Gaśnicze Hecznarowice 20-05-2023; I Zawody KPP woj. Małopolskiego 1-2 – 07-2023r; Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo- Gaśnicze w Lachowicach 8-9 09-2023r.
W roku sprawozdawczym OSP pozyskała między innymi sprzęt i wyposażenie: Czapka zimowa z nadrukiem 12 szt.;Hełm strażacki VFR EVO, Bluza MDP 12szt.,Wąż tłoczny W-52 4 szt.,Stabilizator głowy do deski, Pompa elektryczna
Dokonano sfinalizowania zakupu na preferencyjnych zasadach nieruchomości tj. działki po byłym Kółku Rolniczym od Skarbu Państwa. Przeprowadzono wstępne czynności związane z rozbudową remizy tj. Mapy do celów projektowych oraz dokumentacje projektową rozbudowy remizy.
Kolejne sprawozdanie – finansowe za 2023r, przedstawił w imieniu skarbnik dh sekretarz, a w nim między innymi:Dochody OSP w 2023 to 22 528zł w tym 6 300zł z KSRG, rozchody to 31 806 zł. Na początku roku sprawozdawczego stan środków to 21 010 zł , a na koniec roku sprawozdawczego: 11 732 zł. Zewnętrzne dofinansowanie to 64 52,73zł w tym z Urzędu Gminy Stryszawa to 58 052,73zł oraz 6 300zł z KSRG
Przewodniczący przeprowadził głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla zarządu OSP.
W głosowaniu jawnym jednogłośnie zebrani głosowali za udzieleniem absolutorium zarządowi za 2023r.
W punkcie wolnych wniosków – dyskusji , przewodniczący zachęcał do zabrania głosów.
Jako pierwszy głos zabrał dh naczelnik Krzysztof Hereda, który podziękował uczestnikom szkoleń zwłaszcza MDP oraz uczestnikom zawodów za zaangażowanie. Dh naczelnik zapowiedział wręczenie ufundowanych skromnych nagród dla najbardziej zaangażowanych w tych działaniach na końcu tego zebrania.
Kolejny głos to głos dha Pieczary Jarosława, który zasugerował aby wykorzystać dwa słupy na działce remizy, które kiedyś służył reklamie 1% dla naszej OSP i znów rozwiesić taki baner zachęcający do wspierania naszej jednostki.
Kolejny mówca dh Pieczara Piotr wyraził swój pogląd aby w kontekście minionej kampanii wyborczej nie pozwalać na wieszanie żadnych banerów politycznych na ogrodzeniu OSP. Chodzi o neutralność polityczną naszych działań. Odpowiadając druhowi przewodniczący zebrania dh Jacek Hereda powiadomił wszystkich, że zarząd OSP już wcześniej postanowił aby starać się nie dopuszczać do wieszania banerów, choć jak zauważył trudno jest kogoś złapać za rękę podczas takiego wieszania.
Kontynuując swe wystąpienie dh Pieczara Piotr przypomniał, że od wielu lat postuluje wobec Wójta o wykonania punktu czerpania wody na potoku Kurówka na brodzie koło jego działki.
Odpowiadając na w/w postulat sekretarz zauważył, że interesował się tym problemem i konsultował to dh Gąską Marcinem. Nie jest to taka prosta sprawa gdyż generalnie nie wolno wykonywać żadnych prac w korycie rzeki. Nadmienił, że widzi taką konieczność w kontekście potrzeb podmiotów gospodarczych i bezpieczeństwa mieszkańców. Widzi taką ewentualna możliwość na naszej działce w pobliżu sceny. Oczywiście to wymaga pewnego etapowanie prac związanych z rozbudową remizy.
Kolejnym mówcą był pan Wójt Rafał Lasek, który bezpośrednio odniósł się do pomysłu zbiornika i potwierdził, że nie jest to możliwe w korycie potoku. Jednocześnie omówił problem finansowania rozbudowy. W tym momencie zakłada, że z budżetu gminy przeznaczy się 200 tys. zł oraz 200 tys. zł z nagrody za pierwsze miejsce w frekwencji wyborczej naszej gminy. Niestety z przedstawionego kosztorysu wynika , że potrzeby są o wiele większe i nie do końca wartości kosztorysowe są jednoznaczne. Zapewnił o swym poparciu w tym kierunku realizacji zamierzenia.
Kolejnym zabierającym głos była Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa pani Krystyna Wajdzik, która podziękowała OSP Kurów za swe działania na potrzeby Gminy. Jednocześnie z uznaniem odniosła się do modelu skromnych nagród za uczestnictwo w szkoleniu. Życząc powodzenia, zapewniła o swym poparciu.
Następnie przemawiając w lakonicznych słowach pan radny Jerzy Szwed zapewnił o swym poparciu i podziękował za dotychczasowe działania.
Podejmując kolejny głos Komendant Gminny Szwed Michał, podziękował w imieniu Komendy PSP za działania i szkolenia druhów OSP Kurów. Życzył powodzenia w przyszłości. Zwrócił uwagę na poszanowanie umundurowania OSP. Odnosząc się do potrzeby budowania zbiornika ppoż, stwierdził, że to kwestia czasu i będziemy musieli taki zbiornik zbudować.
W związku z wątpliwościami co do możliwości formalnego ingerowania w potoku , po dyskusji pomiędzy Wójtem i członkami Zarządu obecnymi na zebraniu, nie podjęto dalszego procedowania wniosku dha Pieczary Piotra w