IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy
Od 19 do 22 czerwca br. na terenie naszej gminy oraz gminy Ślemień, Gilowice, miasta Żywiec i Sucha Beskidzka odbyły się IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy – „Ratownictwo 2008”.
Organizatorami tegorocznej edycji mistrzostw byli: Urząd Gminy w Stryszawie, Urząd Gminy w Ślemieniu, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz w Żywcu, Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie, Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej, Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie, Medycyna Praktyczna, ZOSP RP, Państwowa Straż Pożarna, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stryszawie.
W tegorocznych Mistrzostwach w standardzie BLS oraz ALS wzięło udział 60 załóg reprezentujących PSP, OSP, ZHP, Państwowe Ratownictwo Medyczne, GOPR, PCK, Policję oraz inne organizacje zajmujące się ratowaniem życia i zdrowia ludzi. Miasteczko ratownicze oraz zaplecze logistyczne rozłożono w Kurowie.

Dzień pierwszy Mistrzostw – 19.06.2008.
Impreza rozpoczęła się o godz. 17.00 na boisku koło Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie. W uroczystości otwarcia brali udział m.in.: Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Starosta Suski Andrzej Pająk, Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej Województwa Małopolskiego, Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej, Wójt Gminy Stryszawa oraz Gminy Ślemień.
Po oficjalnym rozpoczęciu rozpoczęła się parada pojazdów ratowniczych, która pod eskortą Policji dotarła do Kurowa, gdzie czekała na nich kolacja przygotowana przez KGW Kurów.

Dzień drugi Mistrzostw – 20.06.2008.
O godz. 8.00 rano po śniadaniu uczestnicy Mistrzostw wyjeżdżali na zadania dzienne, podczas których udzielano pomocy m.in. dziewczynie ugryzionej przez żmiję, przygniecionemu przez drzewo drwalowi, czy też musieli poradzić sobie z wypadkiem samochodowym, którego uczestnicy byli pijani. Na zadaniu sprawnościowym reprezentanci poszczególnych załóg musieli jak najszybciej pokonać „kopertę”, oddać jak najwięcej celnych strzałów z wiatrówki oraz wyjść po linie rzy asekuracji ratowników GOPR. Ratownicy poddani zostali również testowi na wydolność organizmu.
Po kolacji załogi ruszyły na zadania nocne, przygotowane w Koconiu (wypadek szalejących na motocrosie młodych ludzi) oraz na Jasnej Górce w Ślemieniu – gdzie trzeba było udzielić pomocy poparzonym młodym ludziom.

Dzień trzeci Mistrzostw – 21.06.2008.
Tego dnia konkurencje przygotowano na skoczni narciarskiej w Gilowicach, oraz na jeziorze żywieckim i w jego okolicach.
Po wejściu na skocznię załogi styknęły się z poszkodowaną, która nie dawała oznak życia. Ratownicy musieli wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Na jeziorze żywieckim ratownicy musieli wyciągnąć z wody mężczyznę. Również jedno z przygotowanych zadań polegało na udzieleniu pomocy dziecku, które wpadło do studzienki.
Po zakończeniu zadań wszystkie załogi kierowały się do Żywca, na teren MOSR „Dębina” gdzie organizatorzy przygotowali smaczną grochówkę.
Po posiłku w stronę Kurowa ruszyła druga parada pojazdów ratowniczych. Po przyjeździe parady na miejsce, odbyła się odprawa załóg na której sędziowie omówili zadania, natomiast wieczorem uczestnicy Mistrzostw wzięli udział w imprezie integracyjnej.
Również tego dnia w godzinach dopołudniowych na rynku w Suchej Beskidzkiej oraz na terenie MOSR „Dębina” w Żywcu odbyła się impreza „Dzieci ratują dzieci”, podczas której na najmłodszych czekało wiele atrakcji, w tym możliwość nauki pierwszej pomocy.

Dzień czwarty Mistrzostw – 22.06.2008.
Dla startującycyh załóg dzień rozpoczął się Mszą Św. w kościele na Jasnej Górce w Ślemieniu. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się na boisku sportowym w Ślemieniu.

Wyniki:
Klasyfikacja Generalna:
I miejsce: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
II miejsce: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
III miejsce: Fundacja R2, załoga nr 1.

Kategoria ALS:
I miejsce:Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
II miejsce:Komenda Miejska Państwowa Straż Pożarna, Bielsko -Biała
III miejsce:Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni „Szpital Powiatowy”

Kategoria BLS:
I miejsce:Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej – Poznań.
II miejsce:Fundacja R2, załoga nr 1.
III miejsce:Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Proszowicach.

Nagrody Indywidualne:
Najlepsza drużyna, wykonująca zadanie na wodzie pt.: „Czółno”:Komenda Miejska PSP, Kraków.
Najlepsza drużyna, która wykazała się największą sprawnością: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Wadowice.
Najlepsza Drużyna z powiatu Suskiego:Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie.
Najlepsza drużyna zagraniczna:Turcja, Izmir.
Nagrody indywidualne OSP:
1. OSP Kurów. 
2. OSP Biertułtowy.
3. OSP Czeremno.

Właścicielem powyższego artykułu jest 
Portal Gminnego Urzędu Gminy Stryszawa www.stryszawa.ug.pl
dziękujemy za miłą współpracę.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*