II Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

Od 22 do 24 czerwca br. na terenie Gminy Stryszawa po raz trzeci odbyły się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy – „Ratownictwo 2007”.
Organizatorami tegorocznej edycji mistrzostw byli: Urząd Gminy w Stryszawie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie, Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej, Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stryszawie, Urząd Miasta w Suchej Beskidzkiej, Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej.
Do udziału w Mistrzostwach w standardzie BLS zostały zaproszone załogi reprezentujące PSP, OSP, ZHP, GOPR, TOPR, PCK, Policję oraz inne instytucje zajmujące się ratownictwem. Podobnie jak w ubiegłym roku, interesujące konkurencje i imprezy towarzyszące, jak również niepowtarzalna atmosfera „miasteczka ratowników” w miejscowości Kurów ponownie zgromadziła entuzjastów ratownictwa z różnych środowisk.
Sukces mistrzostw nie byłby jednak możliwy bez bezinteresownej pomocy ze strony środowisk społecznych, władz samorządowych oraz różnego rodzaju instytucji. Dzięki takiemu wsparciu profesjonalnie zorganizowana i przeprowadzona impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Gminy Stryszawa, za co serdecznie dziękujemy.

Przebieg imprezy:
22.06.2007.
Impreza rozpoczęła się na dziedzińcu zamku w Suchej Beskidzkiej o godz. 17.00. W uroczystości otwarcia brali udział m.in.: Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Andrzej Łabuz, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach gen. Janusz Skulich, Starosta Suski Andrzej Pająk, Dyrektor SP ZOZ w Suchej Beskidzkiej Marek Haber, Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej Województwa Małopolskiego, Maryon Zbigniew Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej, Wójt Gminy Stryszawa Jacek Zając, Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.
Po oficjalnym rozpoczęciu na sali rycerskiej reprezentanci każdej jednostki ruszyli paradą pojazdów ratowniczych pod eskortą policji w stronę Kurowa.
O godz. 22.00 uczestnicy ruszyli na zadanie nocne, w ramach których mieli udzielić pomocy poszkodowanemu myśliwemu (zadanie w Targoszowie) pomóc poszkodowanemu w kanale dziecku (Kuków) oraz dać sobie radę z rozrabiającą młodzieżą, która przeszkadzała w udzieleniu pomocy ich koledze.
Zadanie nocne trwały do wczesnych godzin porannych 23 czerwca 2007 r.

23.06.2007.
O godz. 8.00 rano jednostki wyjeżdżały na zadania dzienne, podczas których jednostki udzielały pomocy m.in. Tym razem na ratowników sędziowie przygotowali takie zadania jak: udzielenie pomocy zadławionemu cukierkiem chłopcowi, mężczyźnie poparzonemu substancją chemiczną, potrąconemu rowerzyście oraz kobiecie w ciąży, rolnikowi, którego w oborze staranował byk. Członkowie ratowniczych zespołów zostali również poddani testowi radzenia sobie z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Na uczestników czekało ponadto zadanie sprawnościowe – przepłynięcie na złączonych deską oponach przez rzekę i przewiezienie z powrotem pełnego pojemnika. Po zakończeniu zadań sędziowie przedstawili wszystkim zawodnikom najczęstsze błędy popełniane podczas zawodów.
O godz. 20.00 w Kurowie rozpoczęła się impreza integracyjna dla ratowników.

24.06.2007 r.
Dzień rozpoczął się Mszą Św. za ratowników w kościele parafialnym w Kurowie.
Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się na suskim rynku, skąd potem zawodnicy udali się na przygotowany dla nich w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej poczęstunek.

Wyniki:
I miejsce: Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie,
II miejsce: Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach,
III miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie,

XII miejsce: OSP Stryszawa
XVI miejsce: OSP Kurów
XVII miejsce: OSP Jordanów

W kategorii jednostek ochotniczych straży pożarnych:
I miejsce Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie,
II miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze,
III miejsce: OSP Stryszawa.

W imieniu organizatorów dziękujemy za aktywny udział w organizacji w/w mistrzostw. Dodać należy, iż organizacja Mistrzostw została wysoko oceniona przez centralne władze zarówno PSP jak i OSP.

artykuł pochodzi ze strony www.stryszawa.ug.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*