Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw

Tegoroczne Mistrzostwa odbywały sie na terenie gminy Stryszawa i powiatu suskiego od 30 czerwca do 2 lipca. Ze względu na silny deszcze uroczystości rozpoczynające ratownicze zmagania odbyły Si e w suskim zamku. Na uroczystość przybyli m.in. Komendant główny PSP – Kazimierz Krzowski, wiceminister zdrowia – Jarosław Pinkas, Wojewoda Małopolski – Witold Kochan, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Andrzej Sasuła, władze powiatu suskiego i gmin leżących w jego obrębie.

Po oficjalnym przemówieniach, praktycznych radach dla uczestników, do miasteczka ratowniczego w Kurowie ruszyła tradycyjna parada pojazdów ratowniczych.

Zadania Nocne:

Zadanie I: „Wypadek samochodu osobowego.

Do tego zadania załogi wyjeżdżały ze startu zlokalizowanego obok Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie. Po dotarciu na miejsce okazywało się że w wypadkowi uległy dwie osoby podróżujące samochodem osobowym. Dodatkowym utrudnieniem dla startujących załóg, było to iż samochód ten w wyniku wypadku zsunął się po stromym brzegu do pobliskiego potoku utrudniając tym samym szybkie i bezproblemowe podjęcie działać ratowniczych. Wewnątrz znajdowały się dwie osoby. U kierowcy feralnego pojazdu wystąpiły podejrzenia uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Poszkodowany miał również rany głowy i był nieprzytomny. Po wykonaniu podstawowych czynności ratowniczych drużyna ewakuowała z pojazdu poszkodowanych. Przy tym zadaniu dodatkowym utrudnienie był silny deszcz = a co za tym idzie wysoki stan wody w potoku.

Zadanie II: „Wybuch w warsztacie samochodowym.”

Zadanie przygotowano w warsztacie samochodowym Pana Bogusława Kachla w Stryszawie Stachówce. Podczas spawania samochodu nastąpił wybuch. Jego efektem była jedna osoba poszkodowana, mająca oparzenia twarzy, leżąca w kanale samochodowym.

Przy tym zadaniu opróćz wykorzystania odpowiednich ku sytuacji procedur ratowniczych każda załoga musiała pamiętać o wyłączeniu na miejscu akcji prądu oraz wszelkich działających urządzeń . Trudnością zadania był wąski kanał, – do którego musiało wejść kilku ratowników i udzielać pomocy, by w końcowym etapie akcji na desce ortopedycznej ewakuować poszkodowanego z miejsca zagrożenia wybuchem.

Zadania Dzienne:

Zadanie III: „Podtopione dziecko na basenie”

Zadanie to przygotowana na suskim basenie. Przyjeżdżająca załoga na miejscu zastała nieprzytomne, leżące na plecach dziecko. Poszkodowany nie oddychał , zatrzymana została również akcja jego serca. Zadaniem ratowników było jak najszybsze przystąpienie do resuscytacji krążeniowo = oddechowej. Dodatkowym utrudnieniem była tutaj konieczność zastosowana automatycznego defibrylatora, podczas użycia którego sędziowie zwracali baczną uwagę na prawidłowe jego zastosowanie zgodnie z przyjętymi procedurami.

Zadanie IV: „Wypadek rolnika”

W Suchej Beskidzkiej na osiedlu Błądzonka podczas prac rolnych mężczyzna spadł z fury siana na leżące obok grabie. Załoga, która przyjechała opatrzyła rany głowy i pleców, zastosowała tlenoterapię, przykryła folią życia, oraz przeniosła poszkodowanego na deskę ortopedyczną.

Zadanie V: „Przygnieciony przez drzewo drwal”

Zadanie to rozegrano w lesie, w Lachowicach Buczonce. Przyjeżdżający na miejsce zdarzenia ratownicy musieli udzielić pomocy przygniecionemu człowiekowi, oraz ewakuować go poza miejsce zagrożenia.

Zadanie VI: „Sprawdzenie umiejętności posługiwania się sprzętem”

Zadanie to przygotowano w pobliżu osiedla Podgronie w Lachowicach. Osiedle to położone jest na zboczu góry. Każda załoga musiała dojść pieszo do rozłożonego namiotu, w którym czekało na nich zadanie polegające na jak najszybszym podłączeniu i uruchomieniu sprzętu do ratownictwa technicznego.

Po wykonaniu zawodnicy musieli wrócić do Kurowa. Kierunek marszu wyznaczały wbite w ziemię tyczki. Idąc za nimi doszło się do dwóch prywatnych domów, w których na uczestników czekało wypełnienie testu z zakresu ratownictwa.

Impreza towarzysząca „Dzieci ratują dzieci”

Podobnie jak w roku poprzednim impreza to odbyła się na suskim rynku. Pomimo padającego deszczu – przez imprezę przewinęło się wielu młodych mieszkańców naszego powiatu. Każdy mógł nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Poza nauką ratowania, na uczestników czekał zjazd na tyrolce, pokaz tresury psów Straży Granicznej, konkurencje strażackie.

Zadanie VII: „W murowanej piwnicy…”

Zadanie przygotowano w małej piwniczce znajdującej się koło kościoła parafialnego w Lachowicach. Przyjeżdżający na miejsce ratownicy zastali w piwnicy dwoje młodych ludzi, z których jeden dostał padaczki. Obaj młodzi ludzie spożyli wcześniej substancję niewiadomego pochodzenia. Głównym zadanie uczestników Mistrzostw było zapewnienie drożności dróg oddechowych, oraz bezpieczne wyniesie na zewnątrz poszkodowanej osoby.

Zadnie VIII „Błotna jazda”

Koło kościoła Św. Anny w Stryszawie Górnej dla zawodników przygotowano błotny tor jazdy. Celem zadania było wykazanie się sprawnością startującego zespołu i kierowcy. Kierca samochodu ratowniczego musiał przejeżdżać przez „błotną drgę” po metalowych podestach, które podstawilia mu pod koła pozostali członkowie załogi. Po dojechaniu do końca błotnego toru = kierowca zabierał czekającego tam na tyczce pluszowego misia i cofał po deskach podkładanych przez załogę.

Impreza Integracyjna :

Również i w tym roku po zakończonych konkurencjach uczestniczące w Mistrzostwach załogi spotkały się koło remizy OSP Kurów na wspólnym festynie, który trwał do godziny trzeciej nad ranem.

Uroczyste zakończenie Mistrzostw i wręczeni nagród

Ostatni dzień Mistrzostw rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Kurowie. Po Mszy wszyscy uczestnicy wyjechali w stronę Suchej Beskidzkiej. Po występie Gminnej Orkiestry Dętej ze Stryszawy, głos zabrali organizatorzy zawodów, reprezentacji Komendy Głównej PSP i OSP, oraz przedstawiciele władz gminy, powiatu i województwa. Wręczono pamiątkowe dyplomy, oraz ogłoszono wyniki Mistrzostw.

1 miejsce – Jednostka Ratownictwa Górniczo- Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A., Lubin

2 miejsce – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

3 miejsce – Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

4 miejsce – OSP Kurów

 …

9 miejsce – Komenda Powiatowa PSP z Suchej Beskidzkiej

19 miejsce – OSP Stryszawa

Komisja postanowiła ró1)nież ocenić tylko jednostki OSP startujące3 w zawodach. I tak:

I miejsce – OSP Kurów

II miejsce – OSP Wejherowo

III miejsce – OSP Myślenice

IV miejsce – OSP Stryszawa

Po zakończeniu uroczystościach za żurek do Kurowa ruszyła druga parada pojazdów ratowniczych

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*