IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG

Przebieg tegorocznych Mistrzostw Zawody odbyły się 24 – 26 czerwca 2005r. na terenie gminy Stryszawa oraz kilku innych miejscowości powiatu suskiego. W miasteczku mistrzostw w Kurowie zameldowało się 38 zastępów ratowniczych reprezentujących grupy ratownictwa medycznego zawodowych i ochotniczych jednostek wchodzących w skład lub współdziałających z Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym (PSP, jednostki OSP, GOPR, TOPR, WOPR, PCK, Jednostki Ratownictwa Zakładowego, Grupy ratownicze PZMot, Policja) Ideą zawodów było zdobywanie kolejnego doświadczenia z zakresu udzielania fachowej pomocy przedmedycznej, wymiana doświadczeń między uczestniczącymi załogami, porównanie umiejętności oraz wspólne spotkanie ludzi, których pasja to ratownictwo i niesienie pomocy. Impreza rozpoczęła się na zamku w Suchej Beskidzkiej o godz. 18.00. Mistrzostwa otwarli: Starosta suski Andrzej Pająk, Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Zastępca Małopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej ml. bryg Bogusław Kogut. Po oficjalnym rozpoczęciu na sali rycerskiej, reprezentanci każdej jednostki przystąpili do pisania testu teoretycznego z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po napisaniu testu, pod eskortą Policji w stronę Kurowa ruszyła na sygnałach parada pojazdów ratowniczych.

24.25.06.2005r. ZADANIE l, nocne – udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym Na pierwszą, konkursową akcję załoga z numerem l – OSP Ślesin – ruszyła tuż po godz. 22.30. Na starcie każda załoga otrzymała mapę jak dojechać na miejsce akcji, gdzie zdarzył się wypadek. Mapka z zaznaczonymi piktogramami prowadziła przez Kocoń. Ślemień, Las na kukowskie boisko. W stronę Kukowa kolejne załogi wyjeżdżały co ok. 10 minut. Podczas każdego zadania każda załoga do ostatniej chwili nie wiedziała gdzie pojedzie i na jaką akcję. Ostatnia załoga zakończyła zadanie nocne o godz.. 4 nad ranem. 25.06.2005r. W tym dniu od godz. 9.00 rano jednostki wyjeżdżały na zadania dzienne.

ZADANIE II – udzielenie pomocy mężczyźnie porażonemu przez piorun.Była to pierwsza akcja dzienna OSP Kurów. Zadanie było przygotowane na przełęczy Przysłop w Zawoi, do której musiała dotrzeć pojazdem każda startująca załoga.

ZADANIE III –pomoc dzieciom podczas masowego wypadku na Lachowickim osuwisku. Aby dotrzeć do zagrożonych dzieci – każda drużyna musiała zjechać do osuwiska na linie przygotowanej przez GOPR. Ratownicy musieli uspokoić dzieci, dokonać podziału poszkodowanych na tych, którym trzeba udzielić pomocy w pierwszej kolejności i tych z lekkimi obrażeniami. Warto wspomnieć, że w tym zadaniu pozorantami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kurowie, które w zamian za bardzo dobre naśladowanie rannych pojadą jako pozoranci na mistrzostwa Polski w ratownictwie załóg karetek pogotowia do Krynicy.

ZADANIE IV – niesienie pomocy człowiekowi, któremu maszyna odcięła rękę. Sprawdzenie czy jest bezpiecznie oraz polecenie wyłączenia maszyn rozpoczynali akcję ratownicy. To zadanie dla uczestników sędziowie przygotowali w firmie PACYGA Import Export w Kukowie.

ZADANIE V – pomoc potłuczonemu rowerzyście, który spadł ze skałek. Sędziowie przygotowali to zadanie w Tarnawie Dolnej w Gminie Zembrzyce. Szkoła Podstawowa w Kurowie Podczas mistrzostw kurowska szkoła tętniła życiem: tutaj znajdowało się biuro organizacyjne oraz stanowisko dowodzenia jednostek logistycznych. Na potrzeby organizacyjne szkoła udostępniła swój plac, całe swoje zaplecze socjalne, szkolne oraz inny sprzęt potrzebny do sprawnej organizacji konkursu. Tu również znajdowała się kawiarnia, w której odpoczywali zawodnicy.

ZADANIE VI – defibrylacja poszkodowanego. Na suskim rynku sędziowie sprawdzali u uczestników czy potrafią wykonać defibrylację.

ZADANIE VII – na ratunek osobie postrzelonej przez broń palą. Kolejnym zadaniem z którym przyszło zmierzyć się uczestnikom Mistrzostw było udzielenie pomocy osobie z raną postrzałową klatki piersiowej, która znajdowała się na stacji przeładunkowej PKP w Suchej Beskidzkiej. Dodatkowym utrudnieniem było to. że poszkodowany znajdował się ok. 10 m. nad ziemią, na dźwigach przeładunkowych.

IMPREZA ”DZIECI RATUJĄ DZIECI” Od godzin przedpołudniowych na suskim rynku odbywała się impreza dla mieszkańców powiatu „Dzieci ratują dzieci”, podczas której uczestnicy mogli się wspiąć na ściance wspinaczkowej, którą przygotował GOPR. Kolejną atrakcja pokazu dla dzieci była tresura psów przygotowana przez Straż Graniczną z Korbielowa. Na suskiej targowicy czekał na załogi mały tor przeszkód. Kierowca załogi musiał przejechać pojazdem kilkanaście metrów po podkładanych przez swoją drużynę deskach, a potem przejechać slalom starym, poczciwym, maluchem”.

ZAKOŃCZENIE MĘCZĄCEGO DNIA

Przez cały dzień ratownikom doskwierał nie tylko skwar płynący z nieba, ale i stres związany z zadaniami i samym współzawodnictwem. Dlatego też wieczorem dla swoich gości Kurów przygotował imprezę integracyjną, która trwała do wczesnych godzin rannych. 26.06.2005r.

OSTATNI DZIEŃ MISTRZOSTW rozpoczął się Mszą św. za ratowników w kościele parafialnym w Lachowicach. Po Mszy uczestnikom Mistrzostw sędziowie przedstawili najczęstsze błędy popełniane podczas zawodów. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się na suskim rynku, skąd potem na kurowską kwaśnicę ruszyła druga parada pojazdów ratowniczych.

WYNIKI:

1 miejsce: –– GOPR Grupa Krynicka

2 miejsce: –– Komenda Powiatowa PSP Brzesko

3 miejsce: –– OSP Chrzanów

4 miejsce: –– Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

8 miejsce: –– Komenda Powiatowa PSP z Suchej Beskidzkiej

12 miejsce: –– OSP Kurów

28 miejsce: –– OSP Stryszawa

Zwycięzcom i uczestnikom Gratulujemy!!!!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*