III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym – Ratownictwo 2004

Od 16 do 19 września 2004 r. w powiecie nowosądeckim i okręgu Stara Lubownia na Słowacji odbywały się III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym organizowane przez Stowarzyszenie Instytut Ratownictwa Medycznego, Medycynę Praktyczną, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Państwową Straż Pożarną, Szpital z Polikliniką w Starej Lubowni i Urząd Wojewódzki w Preszowie. W zawodach uczestniczyło 86 zespołów, które oceniano w 4 kategoriach: generalnej, reanimacyjnej (44), wypadkowej (14) i zespołów ratowniczych (28). W Mistrzostwach wzięło udział 5 zespołów zagranicznych: 2 z Krety, 2 ze Słowacji z Preszowa i Starej Lubowni oraz zespół z Magen David Adom z Tel Avivu (Izrael).

W czasie uroczystego otwarcia odbyła się premiera instruktażowego filmu pt. „Postępowanie w masowych skażeniach chemicznych” wyprodukowanego przez IRM i Arlekin.

Jak co roku Mistrzostwa rozpoczął test pisemny.

Załogi zmagały się z zadaniami praktycznymi najpierw w okolicach Krynicy Zdroju, a w drugim dniu w Starej Lubowni na Słowacji. Zawodnicy byli wzywani m.in. do rowerzysty, który uległ wypadkowi w czasie zjazdu z Jaworzyny Krynickiej, spadochroniarza, który zaczepił o druty wysokiego napięcia, umierającego dziecka, czy poszkodowanego pokąsanego przez pszczoły w pasiece. Interesującym i zupełnie nowym zadaniem było przeprowadzenie wykładu z zakresu podstawowych zabiegów reanimacyjnych lub poprowadzenie reanimacji przez telefon. W nocy uczestnicy musieli dokonać segregacji poszkodowanych w wypadku samochodowym, zaś na Słowacji w drugim dniu zmagań, udzielali pomocy ofierze bójki na stacji benzynowej oraz uczestnikowi turnieju rycerskiego, odbywającego się na pięknie położonym średniowiecznym zamku.

W sobotę 18 września na deptaku w Krynicy Zdroju odbyła się impreza towarzysząca pod hasłem „Dzieci ratują dzieci”, w której wzięli udział najmłodsi mieszkańcy regionu. Dzieci zapoznały się z podstawowymi metodami udzielania pierwszej pomocy i miały możliwość wypróbowania swoich umiejętności w zainscenizowanych sytuacjach.

Uroczyste zakończenie uświetniło przemówienie p. ministra Rafała Niżankowskiego, a po rozdaniu nagród zwycięskim zespołom Mistrzostwa zakończył występ orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i parada wszystkich uczestniczących w zawodach ambulansów i pojazdów ratowniczych.

III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym – Ratownictwo 2004

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*