OSP Kurów od 2005 współorganizuje Otwarte Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Wchodzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym – Ratownictwo 2004

Od 16 do 19 września 2004 r. w powiecie nowosądeckim i okręgu Stara Lubownia na Słowacji odbywały się III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym organizowane przez Stowarzyszenie Instytut Ratownictwa Medycznego, Medycynę Praktyczną, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Państwową Straż Pożarną, Szpital z Polikliniką w Starej Lubowni i Urząd Wojewódzki w Preszowie. W zawodach uczestniczyło 86 zespołów, które oceniano w 4 kategoriach: generalnej, reanimacyjnej (44), wypadkowej (14) i zespołów ratowniczych (28). W Mistrzostwach wzięło udział 5 zespołów zagranicznych: 2 z Krety, 2 ze Słowacji z Preszowa i Starej Lubowni oraz zespół z Magen David Adom z Tel Avivu (Izrael).

W czasie uroczystego otwarcia odbyła się premiera instruktażowego filmu pt. „Postępowanie w masowych skażeniach chemicznych” wyprodukowanego przez IRM i Arlekin.

Jak co roku Mistrzostwa rozpoczął test pisemny.

Załogi zmagały się z zadaniami praktycznymi najpierw w okolicach Krynicy Zdroju, a w drugim dniu w Starej Lubowni na Słowacji. Zawodnicy byli wzywani m.in. do rowerzysty, który uległ wypadkowi w czasie zjazdu z Jaworzyny Krynickiej, spadochroniarza, który zaczepił o druty wysokiego napięcia, umierającego dziecka, czy poszkodowanego pokąsanego przez pszczoły w pasiece. Interesującym i zupełnie nowym zadaniem było przeprowadzenie wykładu z zakresu podstawowych zabiegów reanimacyjnych lub poprowadzenie reanimacji przez telefon. W nocy uczestnicy musieli dokonać segregacji poszkodowanych w wypadku samochodowym, zaś na Słowacji w drugim dniu zmagań, udzielali pomocy ofierze bójki na stacji benzynowej oraz uczestnikowi turnieju rycerskiego, odbywającego się na pięknie położonym średniowiecznym zamku.

W sobotę 18 września na deptaku w Krynicy Zdroju odbyła się impreza towarzysząca pod hasłem „Dzieci ratują dzieci”, w której wzięli udział najmłodsi mieszkańcy regionu. Dzieci zapoznały się z podstawowymi metodami udzielania pierwszej pomocy i miały możliwość wypróbowania swoich umiejętności w zainscenizowanych sytuacjach.

Uroczyste zakończenie uświetniło przemówienie p. ministra Rafała Niżankowskiego, a po rozdaniu nagród zwycięskim zespołom Mistrzostwa zakończył występ orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i parada wszystkich uczestniczących w zawodach ambulansów i pojazdów ratowniczych.

III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym – Ratownictwo 2004

IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG   2005r 

Przebieg tegorocznych Mistrzostw Zawody odbyły się 24 – 26 czerwca 2005r. na terenie gminy Stryszawa oraz kilku innych miejscowości powiatu suskiego. W miasteczku mistrzostw w Kurowie zameldowało się 38 zastępów ratowniczych reprezentujących grupy ratownictwa medycznego zawodowych i ochotniczych jednostek wchodzących w skład lub współdziałających z Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym (PSP, jednostki OSP, GOPR, TOPR, WOPR, PCK, Jednostki Ratownictwa Zakładowego, Grupy ratownicze PZMot, Policja) Ideą zawodów było zdobywanie kolejnego doświadczenia z zakresu udzielania fachowej pomocy przedmedycznej, wymiana doświadczeń między uczestniczącymi załogami, porównanie umiejętności oraz wspólne spotkanie ludzi, których pasja to ratownictwo i niesienie pomocy. Impreza rozpoczęła się na zamku w Suchej Beskidzkiej o godz. 18.00. Mistrzostwa otwarli: Starosta suski Andrzej Pająk, Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. Zastępca Małopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej ml. bryg Bogusław Kogut. Po oficjalnym rozpoczęciu na sali rycerskiej, reprezentanci każdej jednostki przystąpili do pisania testu teoretycznego z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po napisaniu testu, pod eskortą Policji w stronę Kurowa ruszyła na sygnałach parada pojazdów ratowniczych.

24.25.06.2005r. ZADANIE l, nocne – udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym Na pierwszą, konkursową akcję załoga z numerem l – OSP Ślesin – ruszyła tuż po godz. 22.30. Na starcie każda załoga otrzymała mapę jak dojechać na miejsce akcji, gdzie zdarzył się wypadek. Mapka z zaznaczonymi piktogramami prowadziła przez Kocoń. Ślemień, Las na kukowskie boisko. W stronę Kukowa kolejne załogi wyjeżdżały co ok. 10 minut. Podczas każdego zadania każda załoga do ostatniej chwili nie wiedziała gdzie pojedzie i na jaką akcję. Ostatnia załoga zakończyła zadanie nocne o godz.. 4 nad ranem. 25.06.2005r. W tym dniu od godz. 9.00 rano jednostki wyjeżdżały na zadania dzienne.

ZADANIE II – udzielenie pomocy mężczyźnie porażonemu przez piorun.Była to pierwsza akcja dzienna OSP Kurów. Zadanie było przygotowane na przełęczy Przysłop w Zawoi, do której musiała dotrzeć pojazdem każda startująca załoga.

ZADANIE III –pomoc dzieciom podczas masowego wypadku na Lachowickim osuwisku. Aby dotrzeć do zagrożonych dzieci – każda drużyna musiała zjechać do osuwiska na linie przygotowanej przez GOPR. Ratownicy musieli uspokoić dzieci, dokonać podziału poszkodowanych na tych, którym trzeba udzielić pomocy w pierwszej kolejności i tych z lekkimi obrażeniami. Warto wspomnieć, że w tym zadaniu pozorantami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kurowie, które w zamian za bardzo dobre naśladowanie rannych pojadą jako pozoranci na mistrzostwa Polski w ratownictwie załóg karetek pogotowia do Krynicy.

ZADANIE IV – niesienie pomocy człowiekowi, któremu maszyna odcięła rękę. Sprawdzenie czy jest bezpiecznie oraz polecenie wyłączenia maszyn rozpoczynali akcję ratownicy. To zadanie dla uczestników sędziowie przygotowali w firmie PACYGA Import Export w Kukowie.

ZADANIE V – pomoc potłuczonemu rowerzyście, który spadł ze skałek. Sędziowie przygotowali to zadanie w Tarnawie Dolnej w Gminie Zembrzyce. Szkoła Podstawowa w Kurowie Podczas mistrzostw kurowska szkoła tętniła życiem: tutaj znajdowało się biuro organizacyjne oraz stanowisko dowodzenia jednostek logistycznych. Na potrzeby organizacyjne szkoła udostępniła swój plac, całe swoje zaplecze socjalne, szkolne oraz inny sprzęt potrzebny do sprawnej organizacji konkursu. Tu również znajdowała się kawiarnia, w której odpoczywali zawodnicy.

ZADANIE VI – defibrylacja poszkodowanego. Na suskim rynku sędziowie sprawdzali u uczestników czy potrafią wykonać defibrylację.

ZADANIE VII – na ratunek osobie postrzelonej przez broń palą. Kolejnym zadaniem z którym przyszło zmierzyć się uczestnikom Mistrzostw było udzielenie pomocy osobie z raną postrzałową klatki piersiowej, która znajdowała się na stacji przeładunkowej PKP w Suchej Beskidzkiej. Dodatkowym utrudnieniem było to. że poszkodowany znajdował się ok. 10 m. nad ziemią, na dźwigach przeładunkowych.

IMPREZA ”DZIECI RATUJĄ DZIECI” Od godzin przedpołudniowych na suskim rynku odbywała się impreza dla mieszkańców powiatu „Dzieci ratują dzieci”, podczas której uczestnicy mogli się wspiąć na ściance wspinaczkowej, którą przygotował GOPR. Kolejną atrakcja pokazu dla dzieci była tresura psów przygotowana przez Straż Graniczną z Korbielowa. Na suskiej targowicy czekał na załogi mały tor przeszkód. Kierowca załogi musiał przejechać pojazdem kilkanaście metrów po podkładanych przez swoją drużynę deskach, a potem przejechać slalom starym, poczciwym, maluchem”.

ZAKOŃCZENIE MĘCZĄCEGO DNIA

Przez cały dzień ratownikom doskwierał nie tylko skwar płynący z nieba, ale i stres związany z zadaniami i samym współzawodnictwem. Dlatego też wieczorem dla swoich gości Kurów przygotował imprezę integracyjną, która trwała do wczesnych godzin rannych. 26.06.2005r.

OSTATNI DZIEŃ MISTRZOSTW rozpoczął się Mszą św. za ratowników w kościele parafialnym w Lachowicach. Po Mszy uczestnikom Mistrzostw sędziowie przedstawili najczęstsze błędy popełniane podczas zawodów. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się na suskim rynku, skąd potem na kurowską kwaśnicę ruszyła druga parada pojazdów ratowniczych.

WYNIKI:

1 miejsce: –– GOPR Grupa Krynicka

2 miejsce: –– Komenda Powiatowa PSP Brzesko

3 miejsce: –– OSP Chrzanów

4 miejsce: –– Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

8 miejsce: –– Komenda Powiatowa PSP z Suchej Beskidzkiej

12 miejsce: –– OSP Kurów

28 miejsce: –– OSP Stryszawa

Zwycięzcom i uczestnikom Gratulujemy!!!!

V Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG        2006r

Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw

Tegoroczne Mistrzostwa odbywały sie na terenie gminy Stryszawa i powiatu suskiego od 30 czerwca do 2 lipca. Ze względu na silny deszcze uroczystości rozpoczynające ratownicze zmagania odbyły Si e w suskim zamku. Na uroczystość przybyli m.in. Komendant główny PSP – Kazimierz Krzowski, wiceminister zdrowia – Jarosław Pinkas, Wojewoda Małopolski – Witold Kochan, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Andrzej Sasuła, władze powiatu suskiego i gmin leżących w jego obrębie.

Po oficjalnym przemówieniach, praktycznych radach dla uczestników, do miasteczka ratowniczego w Kurowie ruszyła tradycyjna parada pojazdów ratowniczych.

Zadania Nocne:

Zadanie I: „Wypadek samochodu osobowego.

Do tego zadania załogi wyjeżdżały ze startu zlokalizowanego obok Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie. Po dotarciu na miejsce okazywało się że w wypadkowi uległy dwie osoby podróżujące samochodem osobowym. Dodatkowym utrudnieniem dla startujących załóg, było to iż samochód ten w wyniku wypadku zsunął się po stromym brzegu do pobliskiego potoku utrudniając tym samym szybkie i bezproblemowe podjęcie działać ratowniczych. Wewnątrz znajdowały się dwie osoby. U kierowcy feralnego pojazdu wystąpiły podejrzenia uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Poszkodowany miał również rany głowy i był nieprzytomny. Po wykonaniu podstawowych czynności ratowniczych drużyna ewakuowała z pojazdu poszkodowanych. Przy tym zadaniu dodatkowym utrudnienie był silny deszcz = a co za tym idzie wysoki stan wody w potoku.

Zadanie II: „Wybuch w warsztacie samochodowym.”

Zadanie przygotowano w warsztacie samochodowym Pana Bogusława Kachla w Stryszawie Stachówce. Podczas spawania samochodu nastąpił wybuch. Jego efektem była jedna osoba poszkodowana, mająca oparzenia twarzy, leżąca w kanale samochodowym.

Przy tym zadaniu opróćz wykorzystania odpowiednich ku sytuacji procedur ratowniczych każda załoga musiała pamiętać o wyłączeniu na miejscu akcji prądu oraz wszelkich działających urządzeń . Trudnością zadania był wąski kanał, – do którego musiało wejść kilku ratowników i udzielać pomocy, by w końcowym etapie akcji na desce ortopedycznej ewakuować poszkodowanego z miejsca zagrożenia wybuchem.

Zadania Dzienne:

Zadanie III: „Podtopione dziecko na basenie”

Zadanie to przygotowana na suskim basenie. Przyjeżdżająca załoga na miejscu zastała nieprzytomne, leżące na plecach dziecko. Poszkodowany nie oddychał , zatrzymana została również akcja jego serca. Zadaniem ratowników było jak najszybsze przystąpienie do resuscytacji krążeniowo = oddechowej. Dodatkowym utrudnieniem była tutaj konieczność zastosowana automatycznego defibrylatora, podczas użycia którego sędziowie zwracali baczną uwagę na prawidłowe jego zastosowanie zgodnie z przyjętymi procedurami.

Zadanie IV: „Wypadek rolnika”

W Suchej Beskidzkiej na osiedlu Błądzonka podczas prac rolnych mężczyzna spadł z fury siana na leżące obok grabie. Załoga, która przyjechała opatrzyła rany głowy i pleców, zastosowała tlenoterapię, przykryła folią życia, oraz przeniosła poszkodowanego na deskę ortopedyczną.

Zadanie V: „Przygnieciony przez drzewo drwal”

Zadanie to rozegrano w lesie, w Lachowicach Buczonce. Przyjeżdżający na miejsce zdarzenia ratownicy musieli udzielić pomocy przygniecionemu człowiekowi, oraz ewakuować go poza miejsce zagrożenia.

Zadanie VI: „Sprawdzenie umiejętności posługiwania się sprzętem”

Zadanie to przygotowano w pobliżu osiedla Podgronie w Lachowicach. Osiedle to położone jest na zboczu góry. Każda załoga musiała dojść pieszo do rozłożonego namiotu, w którym czekało na nich zadanie polegające na jak najszybszym podłączeniu i uruchomieniu sprzętu do ratownictwa technicznego.

Po wykonaniu zawodnicy musieli wrócić do Kurowa. Kierunek marszu wyznaczały wbite w ziemię tyczki. Idąc za nimi doszło się do dwóch prywatnych domów, w których na uczestników czekało wypełnienie testu z zakresu ratownictwa.

Impreza towarzysząca „Dzieci ratują dzieci”

Podobnie jak w roku poprzednim impreza to odbyła się na suskim rynku. Pomimo padającego deszczu – przez imprezę przewinęło się wielu młodych mieszkańców naszego powiatu. Każdy mógł nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Poza nauką ratowania, na uczestników czekał zjazd na tyrolce, pokaz tresury psów Straży Granicznej, konkurencje strażackie.

Zadanie VII: „W murowanej piwnicy…”

Zadanie przygotowano w małej piwniczce znajdującej się koło kościoła parafialnego w Lachowicach. Przyjeżdżający na miejsce ratownicy zastali w piwnicy dwoje młodych ludzi, z których jeden dostał padaczki. Obaj młodzi ludzie spożyli wcześniej substancję niewiadomego pochodzenia. Głównym zadanie uczestników Mistrzostw było zapewnienie drożności dróg oddechowych, oraz bezpieczne wyniesie na zewnątrz poszkodowanej osoby.

Zadnie VIII „Błotna jazda”

Koło kościoła Św. Anny w Stryszawie Górnej dla zawodników przygotowano błotny tor jazdy. Celem zadania było wykazanie się sprawnością startującego zespołu i kierowcy. Kierca samochodu ratowniczego musiał przejeżdżać przez „błotną drgę” po metalowych podestach, które podstawilia mu pod koła pozostali członkowie załogi. Po dojechaniu do końca błotnego toru = kierowca zabierał czekającego tam na tyczce pluszowego misia i cofał po deskach podkładanych przez załogę.

Impreza Integracyjna :

Również i w tym roku po zakończonych konkurencjach uczestniczące w Mistrzostwach załogi spotkały się koło remizy OSP Kurów na wspólnym festynie, który trwał do godziny trzeciej nad ranem.

Uroczyste zakończenie Mistrzostw i wręczeni nagród

Ostatni dzień Mistrzostw rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Kurowie. Po Mszy wszyscy uczestnicy wyjechali w stronę Suchej Beskidzkiej. Po występie Gminnej Orkiestry Dętej ze Stryszawy, głos zabrali organizatorzy zawodów, reprezentacji Komendy Głównej PSP i OSP, oraz przedstawiciele władz gminy, powiatu i województwa. Wręczono pamiątkowe dyplomy, oraz ogłoszono wyniki Mistrzostw.

1 miejsce – Jednostka Ratownictwa Górniczo- Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A., Lubin

2 miejsce – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

3 miejsce – Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

4 miejsce – OSP Kurów

 …

9 miejsce – Komenda Powiatowa PSP z Suchej Beskidzkiej

19 miejsce – OSP Stryszawa

Komisja postanowiła ró1)nież ocenić tylko jednostki OSP startujące3 w zawodach. I tak:

I miejsce – OSP Kurów

II miejsce – OSP Wejherowo

III miejsce – OSP Myślenice

IV miejsce – OSP Stryszawa

Po zakończeniu uroczystościach za żurek do Kurowa ruszyła druga parada pojazdów ratowniczych

2007

II Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy

Od 22 do 24 czerwca br. na terenie Gminy Stryszawa po raz trzeci odbyły się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy – „Ratownictwo 2007”.
Organizatorami tegorocznej edycji mistrzostw byli: Urząd Gminy w Stryszawie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie, Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej, Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stryszawie, Urząd Miasta w Suchej Beskidzkiej, Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej.
Do udziału w Mistrzostwach w standardzie BLS zostały zaproszone załogi reprezentujące PSP, OSP, ZHP, GOPR, TOPR, PCK, Policję oraz inne instytucje zajmujące się ratownictwem. Podobnie jak w ubiegłym roku, interesujące konkurencje i imprezy towarzyszące, jak również niepowtarzalna atmosfera „miasteczka ratowników” w miejscowości Kurów ponownie zgromadziła entuzjastów ratownictwa z różnych środowisk.
Sukces mistrzostw nie byłby jednak możliwy bez bezinteresownej pomocy ze strony środowisk społecznych, władz samorządowych oraz różnego rodzaju instytucji. Dzięki takiemu wsparciu profesjonalnie zorganizowana i przeprowadzona impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Gminy Stryszawa, za co serdecznie dziękujemy.

Przebieg imprezy:
22.06.2007.
Impreza rozpoczęła się na dziedzińcu zamku w Suchej Beskidzkiej o godz. 17.00. W uroczystości otwarcia brali udział m.in.: Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Andrzej Łabuz, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach gen. Janusz Skulich, Starosta Suski Andrzej Pająk, Dyrektor SP ZOZ w Suchej Beskidzkiej Marek Haber, Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej Województwa Małopolskiego, Maryon Zbigniew Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej, Wójt Gminy Stryszawa Jacek Zając, Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.
Po oficjalnym rozpoczęciu na sali rycerskiej reprezentanci każdej jednostki ruszyli paradą pojazdów ratowniczych pod eskortą policji w stronę Kurowa.
O godz. 22.00 uczestnicy ruszyli na zadanie nocne, w ramach których mieli udzielić pomocy poszkodowanemu myśliwemu (zadanie w Targoszowie) pomóc poszkodowanemu w kanale dziecku (Kuków) oraz dać sobie radę z rozrabiającą młodzieżą, która przeszkadzała w udzieleniu pomocy ich koledze.
Zadanie nocne trwały do wczesnych godzin porannych 23 czerwca 2007 r.

23.06.2007.
O godz. 8.00 rano jednostki wyjeżdżały na zadania dzienne, podczas których jednostki udzielały pomocy m.in. Tym razem na ratowników sędziowie przygotowali takie zadania jak: udzielenie pomocy zadławionemu cukierkiem chłopcowi, mężczyźnie poparzonemu substancją chemiczną, potrąconemu rowerzyście oraz kobiecie w ciąży, rolnikowi, którego w oborze staranował byk. Członkowie ratowniczych zespołów zostali również poddani testowi radzenia sobie z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Na uczestników czekało ponadto zadanie sprawnościowe – przepłynięcie na złączonych deską oponach przez rzekę i przewiezienie z powrotem pełnego pojemnika. Po zakończeniu zadań sędziowie przedstawili wszystkim zawodnikom najczęstsze błędy popełniane podczas zawodów.
O godz. 20.00 w Kurowie rozpoczęła się impreza integracyjna dla ratowników.

24.06.2007 r.
Dzień rozpoczął się Mszą Św. za ratowników w kościele parafialnym w Kurowie.
Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się na suskim rynku, skąd potem zawodnicy udali się na przygotowany dla nich w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej poczęstunek.

Wyniki:
I miejsce: Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie,
II miejsce: Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach,
III miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie,

XII miejsce: OSP Stryszawa
XVI miejsce: OSP Kurów
XVII miejsce: OSP Jordanów

W kategorii jednostek ochotniczych straży pożarnych:
I miejsce Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie,
II miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze,
III miejsce: OSP Stryszawa.

W imieniu organizatorów dziękujemy za aktywny udział w organizacji w/w mistrzostw. Dodać należy, iż organizacja Mistrzostw została wysoko oceniona przez centralne władze zarówno PSP jak i OSP.

artykuł pochodzi ze strony www.stryszawa.ug.pl

2008

Mistrzostwa Ratownicze w 2008 r. 

W dniach od 14 do 17 lutego br. odbyły się III Mistrzostwa Zimowe w Ratownictwie Medycznym.

W dniach od 14 do 17 lutego 2008r. odbyły się już po raz trzeci Zimowe Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego. W zawodach wzięło udział 45 drużyn z Polski (w tym również nasza jednostka) oraz 5 zespołów zagranicznych. W ciągu tych czterech dni zakwaterowani byliśmy w hotelu „Orle Gniazdo”, które oprócz bardzo dobrych warunków bytowych, dzięki ciekawemu usytuowaniu gwarantowało uczestnikom możliwość zwiedzenia i podziwiania malowniczych zakątków…szkoda tylko , że nie zostało mam na to zbyt wiele czasu;)

14 lutego 2008
odbyło się oficjalne rozpoczęcie mistrzostw. Jak co roku zostały przedstawione wszystkie drużyny, organizatorzy, sponsorzy. Na czwartek nie zostały przewidziane żadne konkurencje. Tak że po części oficjalnej znalazł się wolny czas na chwile relaksu. Jednak jak się później okazało nie za długo, gdyż trzeba było zebrać siły do czekających nas piątkowych zadań.

Pierwszym zadaniem, jakie nas czekało, była „masówka”. O godzinie 8.30 zostaliśmy wezwani do wypadku komunikacyjnego. Jak się okazało na miejscu było to zderzenie autobusu MZK z samochodem osobowym. Na miejscu zdarzenia obecni byli strażacy, którzy przystąpili już do działań ratowniczych. W zadaniu poszkodowanych było 8 osób(w tym małe dziecko). W ciągu 10 minut zdążyliśmy zakwalifikować, ewakuować i udzielić pierwszej, niezbędnej pomocy pozorantom. Dzięki świetnej współpracy ze strażakami udało się zapanować nad panującym chaosem i wykonać zadanie.

Następny wyjazd mieliśmy ok. 11. Było to wezwanie do miejsca zdarzenia, gdzie wypadkowi uległo dwóch mężczyzn (kierowcy skuterów śnieżnych). Zadanie było o tyle trudne, że nie mogliśmy pracować razem, gdyż musieliśmy się podzielić po dwie osoby do każdego poszkodowanego. Jednak i z tym daliśmy sobie radę.

Ostatnie zadanie tego dnia było o godzinie 14. zostaliśmy wezwani do zdarzenia gdzie poszkodowany zasłabł w garażu(najprawdopodobniej było to spowodowane zaczadzeniem ze spalin samochodowych). W zadaniu brały udział także dwie inne osoby, które również ( chodź w mniejszym stopniu) były podtrute spalinami. W tym przypadku najważniejsza była natychmiastowa ewakuacja, aby nie narażać w większym stopniu na zaczadzenie zarówno ich jak i siebie. Po tych trzech zadaniach mogliśmy w końcu odetchnąć, następny wyjazd o 1.00 (także 10 godzin dla nas:)

Zadanie nocne było naprawdę ciekawe, okazało się, że do zdarzenia pojedziemy kolejką linową wraz z potrzebnym sprzętem. I tak się stało-o 1.15 byliśmy juz pod wyciągiem cały wyjazd trwał ok 15min,nie ukrywam, że było baaardzo zimno. Na górze czekało na nas dwóch ratowników GOPR, którzy znaleźli poszkodowanego narciarza. Naszym zadaniem było zaopatrzenie połamanej nogi i przygotowanie do transportu, jednak przede wszystkim zadbanie o psychiczny stan pacjenta. Sprawę komplikował fakt, że mężczyzna był pijany i agresywny wobec ratowników, co w cale nie ułatwiało nam pracy. Jednak siłą perswazji udało nam się przekonać pozoranta, że chcemy mu pomóc i już udobruchany pozwolił się przypiąć do deski.

W ciągu soboty czekały nas jeszcze cztery zadania: dwa sprawnościowe i dwa ratownicze. Zaczęliśmy od sztafety: Trzy osoby z każdej drużyny musiały wybiec na górę i wykonać przygotowane zadania. Mimo, że góra nie była wysoka to jednak w panujących warunkach ciut niebezpieczna. Jednakże organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo zawodników zakładając na szlaku liny zabezpieczające, które ułatwiły nie tyle wejście co powrót z zadania. Na miejscu pierwszy zawodnik strzelał do tarczy z paintballu. Drugi musiał wyszukać, na wyznaczonym przez sędziów terenie, za pomocą urządzenia naprowadzającego ukryty pod śniegiem przedmiot z wbudowanym czujnikiem. Natomiast trzecia osoba rzucała do nadmuchanych, gumowych rękawiczek strzykawkami napełnionymi wodą.

Druga „sprawnościówka” w której również uczestniczyły trzy osoby z drużyny, wymagała dużej koncentracji i zgrania zawodników. Dwie osoby układały jak najwyższą wieżę ze skrzynek, do momentu, aż się przewróciły. W tym czasie kierowca pokonywał na quadzie wyznaczony tor przeszkód.

Po południu zostały nam do wykonania jeszcze dwa zadania medyczne. Wyruszyliśmy o 13:13 (podwójna trzynastka, czy aby na pewno szczęśliwa godzina…:-) Pierwszym zdarzeniem był wypadek na quadzie, w czasie którego mężczyzna zahaczył szyją o łańcuszek zwisający w poprzek bramy. Najważniejsze, w tym zadaniu, było udrożnienie dróg oddechowych poszkodowanego. Po dwóch nieudanych próbach intubacji, konieczne było wykonanie konikopunkcji. Ważna również była termoizolacja pozoranta, gdyż czekając na przyjazd karetki nastąpiło już częściowe wychłodzenie organizmu.

Ostanie zadanie zostało przygotowanie na terenie hotelu w którym byliśmy zakwaterowani. Poszkodowany miał częstoskurcz komorowy z zachowanym tętnem. Na miejscu zdarzenia obecna była żona poszkodowanego która udzielała niezbędnych informacji ratownikom.

Po zakończonych zadaniach, byliśmy zmęczeni ,ale szczęśliwi. Pozostało już tylko czekać na ogłoszenie wynikowi i wspólną, wieczorną biesiadę. O 19:00 nastąpiło wyłonienie zwycięzców połączone z uroczystym zakończeniem trzecich Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Ogólna klasyfikacja zawodów kształtowała się następująco (3 pierwsze miejsca):

1.Centrum Medyczne Riemer Sp. J. Grodzisk Mazowiecki

2.Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

3. Bielskie Pogotowie Ratunkowe

Nasza jednostka zajęła ósme miejsce!:) Jednak największym naszym sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca w zadaniu masowym (kryptonim „Luzik”). Po ogłoszeniu wyników rozpoczęła się wspólna biesiada sędziów, organizatorów, uczestników, pozorantów, która trwała do późnych godzin nocnych

III Zimowe Międzynarodowe Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego były dla nas nie tylko doskonałą formą zabawy i wypoczynku. Nauczyły nas zdrowej rywalizacji, współpracy w zespole oraz z innymi jednostkami ratowniczymi. Zadania były realistyczne, dzięki nim zauważyliśmy jak wiele pracy, nauki i wysiłku trzeba jeszcze włożyć w dążeniu do doskonałości.

  • Mistrzostwa Letnie:

W dniach od 19 do 22 czerwca br. odbyły się 

IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy
Od 19 do 22 czerwca br. na terenie naszej gminy oraz gminy Ślemień, Gilowice, miasta Żywiec i Sucha Beskidzka odbyły się IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy – „Ratownictwo 2008”.
Organizatorami tegorocznej edycji mistrzostw byli: Urząd Gminy w Stryszawie, Urząd Gminy w Ślemieniu, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz w Żywcu, Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie, Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej, Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie, Medycyna Praktyczna, ZOSP RP, Państwowa Straż Pożarna, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stryszawie.
W tegorocznych Mistrzostwach w standardzie BLS oraz ALS wzięło udział 60 załóg reprezentujących PSP, OSP, ZHP, Państwowe Ratownictwo Medyczne, GOPR, PCK, Policję oraz inne organizacje zajmujące się ratowaniem życia i zdrowia ludzi. Miasteczko ratownicze oraz zaplecze logistyczne rozłożono w Kurowie.

Dzień pierwszy Mistrzostw – 19.06.2008.
Impreza rozpoczęła się o godz. 17.00 na boisku koło Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie. W uroczystości otwarcia brali udział m.in.: Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Starosta Suski Andrzej Pająk, Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej Województwa Małopolskiego, Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej, Wójt Gminy Stryszawa oraz Gminy Ślemień.
Po oficjalnym rozpoczęciu rozpoczęła się parada pojazdów ratowniczych, która pod eskortą Policji dotarła do Kurowa, gdzie czekała na nich kolacja przygotowana przez KGW Kurów.

Dzień drugi Mistrzostw – 20.06.2008.
O godz. 8.00 rano po śniadaniu uczestnicy Mistrzostw wyjeżdżali na zadania dzienne, podczas których udzielano pomocy m.in. dziewczynie ugryzionej przez żmiję, przygniecionemu przez drzewo drwalowi, czy też musieli poradzić sobie z wypadkiem samochodowym, którego uczestnicy byli pijani. Na zadaniu sprawnościowym reprezentanci poszczególnych załóg musieli jak najszybciej pokonać „kopertę”, oddać jak najwięcej celnych strzałów z wiatrówki oraz wyjść po linie rzy asekuracji ratowników GOPR. Ratownicy poddani zostali również testowi na wydolność organizmu.
Po kolacji załogi ruszyły na zadania nocne, przygotowane w Koconiu (wypadek szalejących na motocrosie młodych ludzi) oraz na Jasnej Górce w Ślemieniu – gdzie trzeba było udzielić pomocy poparzonym młodym ludziom.

Dzień trzeci Mistrzostw – 21.06.2008.
Tego dnia konkurencje przygotowano na skoczni narciarskiej w Gilowicach, oraz na jeziorze żywieckim i w jego okolicach.
Po wejściu na skocznię załogi styknęły się z poszkodowaną, która nie dawała oznak życia. Ratownicy musieli wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Na jeziorze żywieckim ratownicy musieli wyciągnąć z wody mężczyznę. Również jedno z przygotowanych zadań polegało na udzieleniu pomocy dziecku, które wpadło do studzienki.
Po zakończeniu zadań wszystkie załogi kierowały się do Żywca, na teren MOSR „Dębina” gdzie organizatorzy przygotowali smaczną grochówkę.
Po posiłku w stronę Kurowa ruszyła druga parada pojazdów ratowniczych. Po przyjeździe parady na miejsce, odbyła się odprawa załóg na której sędziowie omówili zadania, natomiast wieczorem uczestnicy Mistrzostw wzięli udział w imprezie integracyjnej.
Również tego dnia w godzinach dopołudniowych na rynku w Suchej Beskidzkiej oraz na terenie MOSR „Dębina” w Żywcu odbyła się impreza „Dzieci ratują dzieci”, podczas której na najmłodszych czekało wiele atrakcji, w tym możliwość nauki pierwszej pomocy.

Dzień czwarty Mistrzostw – 22.06.2008.
Dla startującycyh załóg dzień rozpoczął się Mszą Św. w kościele na Jasnej Górce w Ślemieniu. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się na boisku sportowym w Ślemieniu.

Wyniki:
Klasyfikacja Generalna:
I miejsce: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
II miejsce: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
III miejsce: Fundacja R2, załoga nr 1.

Kategoria ALS:
I miejsce:Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
II miejsce:Komenda Miejska Państwowa Straż Pożarna, Bielsko -Biała
III miejsce:Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni „Szpital Powiatowy”

Kategoria BLS:
I miejsce:Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej – Poznań.
II miejsce:Fundacja R2, załoga nr 1.
III miejsce:Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Proszowicach.

Nagrody Indywidualne:
Najlepsza drużyna, wykonująca zadanie na wodzie pt.: „Czółno”:Komenda Miejska PSP, Kraków.
Najlepsza drużyna, która wykazała się największą sprawnością: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Wadowice.
Najlepsza Drużyna z powiatu Suskiego:Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie.
Najlepsza drużyna zagraniczna:Turcja, Izmir.
Nagrody indywidualne OSP:
1. OSP Kurów. 
2. OSP Biertułtowy.
3. OSP Czeremno.

Właścicielem powyższego artykułu jest 
Portal Gminnego Urzędu Gminy Stryszawa www.stryszawa.ug.pl
dziękujemy za miłą współpracę.

W dniach 22-24 czerwca 2008 r. byliśmy w Tarnopolu na Ukrainie na Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym,

Mistrzostwa w Ratownictwie

Medycznym – Tarnopol 2008 (Ukraina)

22 czerwca 
W "Czerwonej Kalinie" w Tarnopolu o godz. 11.00 rozpoczęło się
uroczyste otwarcie Mistrzostw.Po całej ceremonii rozpoczęcia pojechaliśmy
do 4 pierwszych zadań.
I zadanie
Dokładne sprawdzanie wyposażenia karetki.
II zadanie
Test dotyczący pierwszej pomocy.
III zadanie 
Udzielanie pomocy podtopionemu mężczyźnie na jeziorze.W tym zadaniu było
jeszcze dwóch świadków,żona i przyjaciel poszkodowanego.
IV zadanie
Potrącony rowerzysta.Na miejscu zdarzenia napotkaliśmy dwie osoby
poszkodowane. Rowerzystę i pasażera samochodu osobowego,po jakimś czasie
odnaleźliśmy kierowce,któremu nic się nie stało.
23 czerwiec
V zadanie nocne.
Impreza 4-osobowa na ruinach zamku. Osoby te były pod wpływem alkoholu,dwie
z nich natychmiast przejęła policja.Trzy osoby z naszej załogi udzielały
pomocy mężczyźnie,który pod wpływem alkoholu usiłował wspiąć się
na ścianę zamku i spadł z niej,a jedna osoba zajmowała się kobietą,która
skarżyła się na ból głowy.(za to zadanie otrzymaliśmy maksymalną
ilość punktów).
VI zadanie masowe
10 osób poszkodowanych,samochód osobowy wjechał w grupę ludzi.W tym
zadaniu musieliśmy zwracać baczną uwagę na maleńkie dziecko.
VII zadanie sprawnościowe
Tor przeszkód.W tym zadaniu brał udział kierowca karetki i jeden z
ratowników jako pilot.
VIII zadanie sprawnościowe
Przepłynięcie łódką z czterema wiadrami wody na drugi brzeg jeziora, w
taki sposób,aby jak najmniej wody się wylało z wiader.

Wieczorem o godz. 18.00 rozpoczęło się uroczyste podsumowanie owych
Mistrzostw,omówienie poszczególnych zadań i ogłoszenie wyników.

24 czerwiec
W tym dniu pojechaliśmy na całodniowa wycieczkę.Zwiedzaliśmy
Krzemieniec,muzeum Słowackiego,cerkiew,źródła
Św.Anny,ruiny zamku na górze Bonie.W
godzinach wieczornych organizatorzy urządzili nam piknik.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu na Ukrainę.Chcieliśmy podziękować
wszystkim tym,którzy pomogli nam w zebraniu funduszy i załatwieniu spraw
związanych z naszym uczestnictwem na Mistrzostwach.Cieszymy się również z
tego,że zostaliśmy tam wspaniale ugoszczeni:)

1 miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach

w Ratownictwie Medycznym w Tarnopolu na Ukrainie

Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz