VI Kurowskie Bigosowanie w dniu 6 sierpnia 2011r.

Kolejna imprezą na terenie OSP organizowaną głównie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kurowie  przy współpracy z OSP Kurów, Rady Sołeckiej Sołectwa Kurów były VI Kurowskie Bigosowanie.

 Impreza odbyła się w dniu 6 sierpnia 2011r przy wspaniałej pogodzie , przy uczestnictwie chyba rekordowej liczby kół i gości. Najsmaczniejszy bigos ugotowały członkinie Koła z Huciska – Pewelki. Główną gospodynią imprezy jak zawsze była przewodnicząca Kurowskiego KGW  pani Siwiec Krystyna, która tym razem występowała jaka nowo wybrany sołtys naszej wsi.

W tegorocznej imprezie po raz pierwszy gościły miedzy innymi KGW z Suchej Beskidzkiej i Targoszowa.

Warto zauważyć , że pierwszy raz nasza nowa drużyna harcerska prowadziła konkurencje dla najmłodszych uczestników imprezy. Nagrody dla najmłodszych ufundowała nasza OSP.

Po raz pierwszy jako Wójt Gminy Stryszawa w imprezie uczestniczył pan Rafał Lasek, który wręczał między innymi nagrody ale i sam otrzymał nagrodę.

Wspaniała muzyka , doskonała atmosfera sprawiło, że impreza zasłużyła na miano jednej z bardziej udanych w ostatnich lata

 

 21 sierpnia 2011r  członkinie Kurowskiego Koła Gospodyń Wiejskich reprezentowały  wraz z radnym sołectwo Kurów na Gminnych Dożynkach w Krzeszowie.  Dożynki rozpoczęły się od przejścia korowodu dożynkowego od remizy w Krzeszowie do kościoła parafialnego.

Po mszy dożynkowej gospodarze dożynek przekazali Wójtowi panu Rafałowi Laskowi  bochenek chleba, symbolizujący gospodarzenie naszym wspólnym dobrem społecznym, tak aby był ono dzielony sprawiedliwie i nikomu tego chleba nie zabrakło.

 

 

Gminne dożynki mimo wspaniałej pogody, dobrej organizacji  i dobrego nagłośnienia nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem mieszkańców Krzeszowa.

 

 

Ostatnia niedziela 28 sierpnia 2011r to dzień corocznych dożynek sołeckich. Tak się składa, że wielu członków OSP jest jednocześnie członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Kurowie, jest członkami Rady Sołeckiej Kurowa czy wreszcie strażakami naszej OSP.

 

 Mimo nie za dużego zainteresowania mieszkańców tą imprezą, wszyscy wyżej wymienieni organizatorzy są zdeterminowani do kontynuowania tej tradycji. Nasze rolnictwo już właściwie nie istnieje w naszej miejscowości, jednak chęć podtrzymania tradycji jest ogromna.

 Barwny korowód dożynkowy prezentował się imponująco, wzbudzając ogromne zainteresowanie. Szkoda ,  że właściwie tylko gości naszej miejscowości.

 

Mszę dożynkową odprawił ks. Zbigniew Ochała proboszcz naszej parafii.

 

Krótka zabawa z racji niedzieli zakończyła nasze dożynki sołeckie w 2011r.

 

W najwyżej położonym przysiółku Stryszawy, w Domu Zakonnym Sióstr Zmartwychwstanek w dniu 16 września 2011 r, wybuchł niezwykle groźny pożar. Dość powiedzieć, że akcje ratowniczą utrudniało szczególnie to, że  pożar szybko trawił  zabudowania drewniane, zaś  dostęp do wystarczającej ilości wody był ogromnie utrudniony. Skomplikowaną akcje ratowniczą z powodu odległości i wysokości podawania wody, utrudnił jeszcze bardziej  wypadek w czasie akcji ratunkowej, w którym ucierpiało dwóch ratowników  – strażaków. To krótki scenariusz odbytych ćwiczeń gminnych  straży pożarnych w naszej gminie.

            Nasza OSP wyjechała na ćwiczenia dwoma samochodami (GLM – UAZ)  oraz GBA (Mercedes). Drużyna z GBA uczestniczyła w budowaniu linii zasilającej wodę oraz brała udział bezpośrednio w „gaszeniu zabudowań”. Drużyna w samochodzie GLM po rozstawieniu namiotu pneumatycznego obsługiwała zabezpieczenie medyczne ćwiczeń. „Udzielono pomocy” dwóm poszkodowanym strażakom, którzy po ewakuacji oczekiwali w namiocie na przyjazd karetki.

Po zakończeniu ćwiczeń strażacy z PSP w Suchej Beskidzkiej omawiając całe ćwiczenia  ocenili je na „czwórkę z plusem”.

 

 

14 grudnia 2011r w  Kurowie gościliśmy w ramach wielkiej peregrynacji po Archidiecezji Krakowskiej  Relikwie Św. Faustyny, Bł. Jana Pawła II oraz Obraz Miłosierdzia Bożego.

Obraz i relikwie zostały nam przekazane z sąsiedniej parafii z Huciska.

Mszy Świętej rozpoczynającej uroczystości przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Damian Andrzej Muskus.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*