W miejscowości Kurów niestety nie zachowało się wiele zabytków. Obok kilku starych drewnianych domów ujętych w wykazie budynków zabytkowych mamy także zabytkowe kapliczki.

Do takich można zaliczyć obraz Matki Boskiej z 1826 r  znajdujący się w kapliczce na Rzepkach. Drewniana kapliczka, konstrukcji zrębowej, została wybudowana na planie kwadratu i nakryta pozornym sklepieniem kolebkowym. Ściany boczne i tylna oraz dach siodłowy półszczytowy pobite pierwotnie gontami.

 

 

 

 Otwór drzwiowy zamknięty sztachetkami.

 

Kapliczka Kurów Rzepki

 

Kapliczka Kurów Rzepki

Kapliczka Kurów Rzepki

Ponad nadprożem tablica z napisem:       „ZA STARANIEM MAICHRA POLANSKIEGO KAPLICZA FUNDOWANA W ROKU INBIEŁUSOWYM AD 1826 ŁASKAWI CZITALNIKU PROSZĘ ZMOWIĆ ZA DUSE OJCZENASZ ZDROWAS MARIA

 

 

W ołtarzyku wspomniany obraz Matki Boskiej namalowany przez Antoniego Krząstkiewicza z Żywca w 1831 roku. Sygnowany na lewym dolnym rogu „Pinxit Anton Chrząsckiewicz r: 1826 Ziwicz”.

 

 

 

 

                 Następnym zabytkiem jest kamienna figura przydrożna na Jeżowicach. Na czworokątnym postumencie z gzymsem posąg Chrystusa upadającego pod krzyżem. Na frontowej i bocznej ścianie postumentu wnęki z płaskorzeźbami wizerunkami św. Barbary, św. Jana Nepomucena i św. Heleny. Figura ta zapewne pochodzi z początku XIX wieku pierwotnie nakryta gontowym daszkiem siodłowym obecnie blaszanym.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym zabytkiem Kurowa jest figura  Chrystusa upadającego pod krzyżem z 1831r, znajdujące się w Kapliczce na Kralach  (w części  północnej należącej do Kurowa) .

Figura  Chrystusa upadającego pod krzyżem  z 1831r ,znajdujące się w Kapliczce na Kralach 

 


 

Pierwotna kapliczka drewniana ufundowana przez Wojciecha Bigosza w 1831roku została rozebrana w 1939roku. Prawdopodobnie na jej miejscu wybudowano okazałą kapliczkę murowaną widoczną na zdjęciu.

 

 

Kurów kapliczka Krale

 

 

Kurów kapliczka Krale

 

Kurów kapliczka Krale

 

 

 

Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz