Koło Gospodyń Wiejskich w Kurowie powstało 8 marca 2003r.

Już od początku jego istnienia niespokojnym duchem inspirującym panie w nim zebrane, była jego niekwestionowana przewodnicząca Krystyna Siwiec. To ona zebrała kilkanaście gospodyń z naszej wsi aby mogły się realizować w działaniu społecznym na forum najpierw własnej wsi a następnie naszego szeroko pojmowanego regionu. Nieodłącznym atrybutem ich działań była troska o naszą miejscowość, jego mieszkańców a zwłaszcza o dzieci. Ważna też jest i była doza dobrej zabawy we własnym kobiecym gronie.

Kolejnym ważnym etapem w działaniu naszego KGW było podjęcie współpracy z OSP Kurów. Na zaproszenie ówczesnego prezesa Adama Henryka Szweda, zgodnie z uchwałą Zarządu OSP Kurów z dnia 7 listopada 2004r, zostało KGW – u oddane po remoncie do współużytkowania jedno z pomieszczeń remizy. Odtąd panie miały się gdzie spotykać, miały gdzie gromadzić pojawiające się liczne trofea i dyplomy. Współpraca ta przerodziła się w stały element życia mieszkańców Kurowa. KGW wraz z OSP zaczęły organizować imprezy typu Dożynki Sołecki, następnie współorganizowały Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym oraz „Kurowskie Bigosowanie.”

W końcu 2008roku część członkiń KGW wstąpiła do OSP co daje kolejny impuls do rozwoju obu tych organizacji wiejskich.

W okresie tych kilku lat, które minęły od powstania KGW skład tego Koła się zmieniał. Odeszło luba zawiesiło swe członkostwo kilka pań, inne zaś doszły. Nie zmienia się jednak stała troska członkiń Koła o sprawy wsi, współpraca z OSP, Radą Sołecką oraz uczestnictwo w życiu parafialnym.

 


 

 

 

Jedną z pierwszych imprez  na której pokazały się panie z KGW było zorganizowane wspólnie z Radą Sołecką i OSP, Dożynki Sołeckie 2004.

 

 

KGW były także podporą naszej reprezentacji sołectwa na Gminnych Dożynkach w Hucisku w 2005r.

 

KGW z Kurowa od początku swej działalności aktywnie uczestniczyły we wszelkich imprezach gminnych, między innymi w konkursie o „Złotą Warzechę” tu  w 2005r

 

Dziś trudno sobie wyobrazić życia społecznego Kurowa bez działalności  członkiń KGW Kurów.

To właśnie panie z KGW były jednym z ważniejszych czynników ww współorganizacji kolejnych edycji Mistrzostw Polski w Ratownictwie  jako niezastąpionej pomocy w wyżywieniu uczestników.

 

Członkinie KGW udzielają się w życiu kościelnym naszej parafii. Występują podczas wszelkich uroczystościach w swych pięknych strojach. Uczestniczą w pielgrzymkach na Jasna Górkę lub Kocoń .

 

 

Do najważniejszych  imprez organizowanych przez KGW  była organizacja „Kurowskich bigosowań”.  Pomysł Radnego Pieczary został zrealizowany przede wszystkim dzięki determinacji pań. W kolejnych latach impreza przyciągał wielu mieszkańców i gości Kurowa.

 

Kurowskie Bigosowanie 2007

 

 

Kurowskie Bigosowanie 2009

 

Kurowskie Bigosowanie 2010

 

Kurowskie Bigosowanie 2011

 

 

 

Obok imprez , które KGW organizuje w Kurowie są także liczne imprezy , w których uczestniczy na terenie powiatu.

Od tradycyjnych Dożynek Gminnych po konkursy potraw  w rywalizacji o „Złotą Warzechę”.

KGW Kurów obok wielu KGW z całego powiatu uczestniczyło w imprezie  konkurs potraw  o „Złotą Warzechę. Impreza odbyła się tym razem w Lachowicach.

 

GALERIA FOTOGRAFII KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH Z KUROWA

 

 

W dniu 28 lipca 2012r odbyło się „VII Kurowskie Warzenie Bigosu”.  Głównym organizatorem tej imprezy było Koło Gospodyń Wiejskich z Kurowa, któremu pomagali: Urząd Gminy Stryszawa, Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie.

W tym roku bigos przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z sąsiedniego Koconia, Huciska – Pewelki, Targoszowa, Stryszawy Dolnej i Kurowa. W trakcie degustacji bigosu przez przybyłych gości,  nasza 10 Drużyna Harcerska „Zimba” z Kurowa pod przewodnictwem druha Jerzego Szweda  przygotowała i przeprowadziła szereg konkurencji sprawnościowych i zabaw dla najmłodszych uczestników imprezy.

Mijający czas uprzyjemniły także występy zespołu z Koła Gospodyń Wiejskich z Koconia oraz kapeli góralskiej „Ziemia Suska”.

Jak poinformowali organizatorzy imprezy, w „Kurowskim Warzeniu Bigosu” gościliśmy co najmniej czterystu mieszkańców i gości , którzy w głosowaniu uznali za najsmaczniejszy bigos przygotowany z KGW Hucisko- Pewelka. W konkurencji najpiękniej przystrojonego stoiska zwyciężyło KGW Targoszów, zaś za występ nagrodę otrzymało KGW z Koconia.

Wśród uczestników imprezy znaleźli się także pan Senator RP Andrzej Pająk, pan Wójt Rafał Lasek i pan Przewodniczący Rady Gminy Stryszawa Józef Pochopień.

Na dobrą zabawę złożyły się: dobra organizacja imprezy, wspaniała pogoda, dobra muzyka i dobrze zaopatrzony bufet.

Do zobaczenia za rok w Kurowie!

 

 

 

Dożynki Sołeckie Kurowa 26.08.2012r.

Już po raz dziewiąty w naszym sołectwie odbyły się Dożynki Sołeckie. Jak zwykle głównym organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich z Kurowa, Rada Sołecka Kurowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kurowie.

 

Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli : pani Maria Trzop oraz pan Jan Bodzek. Orszak dożynkowy prowadzony przez poczet sztandarowy naszej OSP składał się między innymi  z zastępu Drużyny Harcerskiej z Kurowa oraz pań z KGW, które niosły wieniec dożynkowy. Mszę dożynkową odprawił ksiądz proboszcz Zbigniew Ochała, który pobłogosławił przyniesione dary naszej ziemi i chleb.

 

Po mszy świętej uczestnicy Dożynek udali się do remizy OSP na skromny poczęstunek.

W powszechnym odczuciu uczestników można było odczytać poczucie zawodu skromną reprezentacja mieszkańców Kurowa i niestety coraz mniejszym zainteresowaniem takimi uroczystościami. Miejmy nadzieję, że w następnym roku będzie lepiej z frekwencją.

 

 

 

 

 

 

Warsztaty kucharskie – promowanie potraw związanych z obszarem Podbabiogórza”

„Warsztaty kucharskie – promowanie potraw związanych z obszarem Podbabiogórza”    to program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Program ten jest wspomagany przez Lokalną Grupę Działania Podbabiogórze i realizowany będzie  w pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie.

Więcej o tych zajęciach w osobnej zakładce „Warsztaty kulinarne”

 

 

W dniu 26 lipca 2014r w naszej miejscowości odbyły się kolejne już „VIII  Kurowskie Warzenie Bigosu” .  Po rocznej przerwie związanej z remontem remizy mieszkańcy Kurowa oraz goście mogli znów degustować tę na wskroś polska potrawę przygotowaną przez panie  z pobliskich  Kół Gospodyń Wiejskich. Tegoroczne kapryśne lato i tym razem dało o sobie znać gdy na początku imprezy przeszła burza z opadami. Niemniej później nic już nie zakłóciło tej imprezy, zaś wspaniała muzyka wieczorem zapewniła doskonałą zabawę dla wszystkich miłośników tańca.

Otwarcia imprezy dokonali i przemówienia wygłosili, sołtys Kurowa Pani Krystyna Siwiec, starosta suski Tadeusz Gancarz. Głos zabrał  także  pan Waldemar Pieczara – Przewodniczący Rady Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku Białej.

Wśród gości można było także zobaczyć pana senatora Andrzeja Pająka oraz radnego powiatowego pana Ryszarda Hatkę.

Obok pań z KGW Kurowa na „Bigosowania „ znalazły się panie z KGW Targoszów – I miejsce, KGW Stryszawy Dolnej– II miejsce, KGW Lachowic– III miejsce i KGW Suchej Beskidzkiej– IV miejsce , w konkurencji na najsmaczniejszy bigos.

 

Najmłodszymi uczestnikami zajęła się nasza drużyna harcerska „ZIMBA” przeprowadzając gry  i zabawy.

 

 

Kurów bigos-2014-4

 

Foto. źródło UG Stryszawa

 

23 stycznia 2018r w naszej remizie odbyło się Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Spotkanie rozpoczęła gospodarz imprezy  przewodnicząca Kurowskiego Koła pani Krystyna Siwiec. Witając wszystkich serdecznie, podkreśliła charakter spotkania , życząc dobrej zabawy, pomyślności w rozpoczętym roku 2018.

Wśród przemawiających znaleźli się: ks. Józef Zadora proboszcz z Kurowa, Wójt Gminy Stryszawa – pan Rafał Lasek, Przewodnicząca Rady Gminy – Agata Gołuszka, Waldemar Pieczara – przewodniczący Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z Bielska Białej, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie – pani Renata Chudzik oraz gospodarz obiektu prezes, radny powiatowy – Adam Szwed, który zachęcał zebranych do doskonałej jak najdłuższej zabawy. Jak się wkrótce okazało przy doskonałym akompaniamencie zespołu pana Adama „Sonar” uczestnicy doskonale się bawili.

Do zobaczenia na następnym Spotkaniu Noworocznym.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
KGW, 8.2 out of 10 based on 5 ratings
Możesz zostawić Komentarz
Dodaj Komentarz

Protected by WP Anti Spam

*