• wtorek, 01 maja, 2018

 

Gdy po kolejnym Święcie Zmarłych w 2015r , gdy wraz ze swymi dziećmi zapalałem znicze na grobie „nieznanych żołnierzy”, uznałem, że trzeba to zmienić.

Ze swych szkolnych lat pamiętam, jak wszyscy uczniowie ze Szkoły chodzili na ten i inne groby żołnierzy, aby zapalić świeczki, uporządkować groby czy się pomodlić.  Wszyscy dobrze wiedzieli, że są to mogiły żołnierzy niemieckich, naszych ówczesnych   wrogów, ale myślę, że przez szacunek dla zmarłych , z szacunkiem dbano o te groby.  We współczesnych czasach to wszystko gdzieś odeszło, nowe pokolenia inaczej na te sprawy się zapatrują, może wina wychowania w domach, może powód wychowania szkolnego – nie wiem.  Zapomniane mogiły prosiły się o wypełnienie chrześcijańskiego obowiązku – grzebania zmarłych na poświęconej ziemi.

Wiedziony tymi spostrzeżeniami poinformowałem o tych grobach  Fundację „Pamięć” z Warszawy zajmującą się przenoszeniem  ciał  zabitych żołnierzy niemieckich  na cmentarz w Siemianowicach Śląskich.

Po wielu prawnych zabiegach udało się w zeszłym roku ekshumować  żołnierzy niemieckich  z osiedla II Kurowa , w dniu wczorajszym 30 kwietnia  zostali ekshumowani dwaj żołnierze z grobu na Jeżowicach  przy drodze na przystanek PKP.

Jak wiadomo żołnierze ci zostali rozstrzelani przez Rosjan  po przejściu frontu po ich odnalezieniu w sąsiednim budynku. Dzięki nieśmiertelnikom zapewne uda się odszyfrować ich tożsamość. Z przekazów ustnych wiadomo, że jeden z nich mówił po polsku być może pochodził ze Śląska.  Ot taka nasza pooplątana historia.  Mam nadzieję, że i polscy żołnierze w bezimiennych grobach rozsianych po całym świecie szczególnie na wschodzie także spoczną na polskich cmentarzach wojennych.

Ekshumacja tych dwóch młodych żołnierzy „kończy tę przeklętą II Wojnę Światową” w naszym Kurowie.

Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.