• wtorek, Październik 22nd, 2013

 

Logo OSP Kurów

 

Największym wyzwaniem w tym roku jest dla naszej OSP długo zapowiadany remont remizy.

Pierwszym sygnałem w tym zakresie było ustalenie na Zarządzie Gminnym ZOSP RP w Stryszawie, że środki dofinansowania w ramach programu pomocowego „Małopolskie remizy  2013r” przypadną dla naszej OSP. Składanie wniosku musiało zostać poprzedzone sporządzeniem pełnej dokumentacji technicznej, uzyskaniem zezwoleń na planowany remont.

DSCF1966

            Remont w naszej remizie różnił się od remontów w  innych remizach naszej gminy tym, że o ile inni koncentrowali się w zasadzie na termomodernizacjach, w naszym przypadku sprawa była o wiele bardziej skomplikowana. Nasza remiza, po orzeczeniu eksperta budowlanego  wymagała przebudowania całego dachu ze stropem. Wszystkich nas szczególnie martwił problem bezpiecznego , sprawnego wykonania prac i niebezpieczeństwa ewentualnego zniszczenia kondygnacji, parkietu, wyposażenia garażowego i zaplecza kuchennego. Te niebezpieczeństwa wiązały się także bezpośrednio z terminem wykonywania tych prac remontowych. Ogłoszenie tegorocznej edycji programu „Małopolskie remizy” nieco się opóźniło względem poprzednich lat, do tego konieczność ogłoszenia przetargu, wyłonienie wykonawcy to wszystko niestety zabrało drogocenny czas, a termin zakończenia i rozliczenia pieniędzy 30 września zbliżał się nieubłaganie.

            Aby przedstawić chronologię wydarzeń związanych z tym remontem wrócę do roku 2012, kiedy to pod kierownictwem pana Kazimierza Sanietrzyka sporządzono pełną inwentaryzację i dokumentację techniczną, kosztorysową przyszłego remontu – przebudowy remizy. Opracowany kosztorys przewidywał wartość prac na ok. 138 000zł.

DSCF9815

 Kolejnym krokiem było uchwalenie  budżetu Gminy Stryszawa na rok 2013 w dniu 28.12.2012r , gdzie przewidziano kwotę 70 000zł dotacji dla naszej OSP dla finansowania zamierzenia. Kolejne 45 000zł  pochodziło z programu „Małopolskie Remizy 2013”,  które za pośrednictwem Urzędu Gminy Stryszawa zostają przekazane dla OSP.

            Pierwszy przetarg został ogłoszony w dniu 26 czerwca, a otwarcie ofert 12 lipca 2013r. Przetarg ten w dniu 15 lipca został unieważniony i został ogłoszony drugi przetarg z terminem otwarcia ofert 29 lipca 2013.

            Uchwałą Rady Gminy z dnia 28 czerwca 2013 r. przekazano  dotację z budżetu Gminy Stryszawa z przeznaczeniem na sfinansowanie modernizacji strażnicy realizowanej w ramach konkursu Województwa Małopolskiego pn. „Małopolskie Remizy 2013” w wysokości 115.000,00

            Uchwałą Rady Gminy z dnia 16 września 2013 przekazano dodatkowo 15 000zł na finansowanie tego zamierzenia , co dało 130 000zł środków na remont. Reszta została pokryta ze środków własnych i sponsora.

Rozpoczęcie prac przez Firmę Usługowo- Remontowo – Budowlaną  pana Andrzeja Szymuli z Łączan, który wygrał przetarg z kwotą 129 226,60zł,  wszyscy przywitali z ogromną ulgą i nadzieją. Wielu z nas z obawą spoglądało na niebo, zwłaszcza, gdy budynek został całkowicie odkryty. Zabezpieczenia parkietu folią i płytami OSB okazały się nie wystarczające i jak się wkrótce pokazało parkiet został częściowo zniszczony. W zakresie prac było także ocieplenie styropianem czwartej , południowej ściany.

DSCF0285

            Nowa konstrukcja dachu spowodowała konieczność zmiany części instalacji elektrycznej, założono także instalacje odgromową. Większość kosztów tych prac pokryta została ze środków własnych.

            Prace dodatkowe  w postaci wymiany dwóch dużych okien, wymiany parapetów od strony północnej wykonała firma „Monter” pana Tadeusza Copija z Kurowa w formie nieodpłatnej jako darowizna na rzecz OSP. Wartość prac i materiałów  to wartości ok. 3 000zł.

Wymieniono także część instalacji odpływowej w części kuchennej i ubikacji.

Dotychczasowy efekt prac to prawie „nowa” bryła budynku remizy, powiększenie „optyczne” sali zabawowej, dokończenie ocieplenia całego budynku, poprawa części instalacji elektrycznej, zwiększenie bezpieczeństwa tej instalacji i bezpieczeństwa budynku. Ten ostatni wymieniony efekt jest chyba najważniejszy, bowiem stan konstrukcji drewnianej budynku przed remontem był niedopuszczalny i groźny.

            Niestety mimo, że środki już wykorzystane są naprawdę znaczne, potrzeby, które jeszcze się pojawiają są także znaczące. Na pewno nie można mówić już o takiej skali, niemniej Zarząd OSP widzi potrzebę pilnego wykonania nowej instalacji odpływowej z nowym szczelnym szambem, wykonania odwodnienia liniowego  z rynien , odwodnienia piwnic. Potrzeba także odnowienia frontowej elewacji i ujednolicenia elewacji całego budynku gdyż teraz bardziej efektowna jest część praktycznie niewidoczna budynku. Kolejnym zadaniem będzie zapewne zainstalowanie centralnego ogrzewania w budynku.

            Dotychczasowe efekty nie mogły by zaistnieć gdyby nie szereg ludzi i instytucji pozytywnie nastawionych do Straży w Kurowie. Zacznę od Wójta pana Rafała Laska, który widział potrzeby OSP i wprowadził do budżetu środki pozwalające na te prace. Kolejni przychylni to ci radni, którzy głosowali za budżetem, a szczególnie za dodatkowymi środkami (15 000zł) tak potrzebnymi aby w ogóle przeprowadzić remont. Przychylność i poświęcenie uwagi pracowników Urzędu Gminy zajmujący się rozliczaniem dotacji, nadzorem formalnym, przeprowadzaniem przetargów Referatu Inwestycji z panem kierownikiem Jerzym Knapczykiem na czele. Mieszkańcy Kurowa będą wdzięczni także innym zaangażowanym w tym remoncie: jak członkom OSP, pani Sołtys czy Radnego.

Jak zawsze prac porządkowych było ogrom zwłaszcza, ze zniszczenia spowodowane zalaniem stropu, parkietu nie dają się łatwo usunąć. Przy samym uprzątnięciu i zagospodarowaniu drewna z rozbiórki pracowało wielu członków OSP zarówno mężczyzn jak i pań z KGW.

DSCF0678

Na generalne podsumowanie przyjdzie jeszcze pora, póki co wszystkim wymienionym i nie wymienionym ogromne DZIĘKUJEMY!!!

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Remont remizy OSP Kurów 2013r, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Category: Aktualności, Bez kategorii  | Tags:
Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.