• niedziela, 30 czerwca, 2013

 

Flaga Polski jpg

Coś na temat ostatniej sesji Rady Gminy Stryszawa

 

W dniu 28 czerwca 2013r na Sesji Rady Gminy Stryszawa wystąpiłem z inicjatywą podjęcia jakiegoś apelu  czy gestu mającego na celu upamiętnienie 70 rocznicy potwornych zbrodni dokonanych na naszych rodakach przez nacjonalistów- Ukraińców. Uzasadniając potrzebę takiego gestu przypomniałem krótko podstawowy fakt tych zbrodni jakim było to , że ofiarami byli  nasi rodacy mówiący tym samym językiem, wyznający tę sama religię. To zbrodnia nie mająca porównania z  poprzednimi ani późniejszymi zbrodniami dokonywanymi na Polakach w XX w. i wcześniej. Trzeba jasno powiedzieć, że dla  wielu z naszych rodaków brakowało i brakuje odpowiedniego upamiętnienia tych ofiar. Polacy ci  zostali jakby „dwakroć” zamordowani poprzez swego rodzaju zapomnienie przez  oficjalne struktury państwowe, poprzez sztuczne „wyciszanie” głosów przypominających te fakty. Dziś widzimy wielką inicjatywę oddolną w Polsce głośnego mówienia o tym ludobójstwie i szeregu aktów wyrażenia hołdu i pamięci o tych ofiarach. Jest to przecież konieczne dla zamknięcia tych strasznych kart historii naszych narodów Polski i Ukrainy dla budowania pokojowej przyszłości.

Z wdzięcznością przyjąłem fakt pełnego zrozumienia wszystkich obecnych dla tej inicjatywy poprzez przyjęcie apelu Rady Gminy Stryszawa i uczczenie minutą ciszy ofiar tej zbrodni.

Poniżej tekst tego apelu.

 

 

 

 

Apel Rady Gminy Stryszawa o upamiętnienie 70 rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

 

 

Zbliża się dzień 11 lipca, który w tym roku jest szczególnym dniem związanym z upamiętnieniem ofiar ludobójstwa na Kresach II Rzeczypospolitej. Ten dzień  to 70 rocznica mordów na Wołyniu, których kulminacją była krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. Tego dnia członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii rozpoczęli masowe czystki etniczne mające charakter ludobójstwa, na terenie Wołynia a także  Podola i innych ziem południowo-wschodnich Rzeczpospolitej. Łącznie w latach 1939 – 1947 wymordowano setki tysięcy niewinnych ludzi. Mordy te miały bezprecedensowy charakter bestialstwa nazwany w skrócie Rzezią Wołyńską .

Rada Gminy Stryszawa, dając świadectwo prawdzie i pamięci, oddaje hołd, pomordowanym , wypędzonym ze swych ziem ojczystych i potępia tę haniebną zbrodnię.

Rada Gminy Stryszawa apeluje do mieszkańców  o godne uczczenie tej tragicznej rocznicy poprzez wywieszenie na terenie Gminy Stryszawa flag państwowych oraz włączenie o godzinie 12-tej w dniu 11 lipca b.r. syren na remizach strażackich.

Pamięć o tych ofiarach, troska o miejsca ich godnego pochówku jest naszym narodowym obowiązkiem wynikającym z naszej historii, religii i wartości cywilizacyjnych.

 

„Panie, jeśli my zapomnimy o nich, Ty, Boże zapomnij o nas”

 

 

 

 

Zachęcam do obejrzenia filmowej informacji o tych wydarzeniach na [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DQ2Lfe0rZGo[/youtube]

Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0 feed. Możesz zostawić Komentarz, lub zapisać link do strony.
Dodaj Komentarz