• czwartek, 06 grudnia, 2012

Na ostatniej Sesji Rady Gminy Stryszawa w dniu 3 grudnia 2012r podjęto szereg uchwał.

Do najważniejszej zapewne należy uchwalenie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Jestem przekonany, że gdy cała procedura dobiegnie szczęśliwie końca, będziemy mogli mówić o pewnym uporządkowaniu urbanistycznym gminy. Niestety droga do tego jest jeszcze długa, a najważniejsza zmiana w Planie zagospodarowania przestrzennego wymaga także jeszcze pewnych kosztów. Będzie to trudne w perspektywie zainicjowania kolejnego etapu budowy kanalizacji. Niemniej proces zmian został uruchomiony i nie wyobrażam sobie aby został zastopowany.

Ciekawą uchwałą była także uchwała w sprawie trybu postępowania o udzieleniu  spółkom wodnym dotacji z budżetu Gminy Stryszawa. Uchwała ta dokładnie precyzuje w jaki sposób takie  spółki mogą się ubiegać o wsparcie. Dość powiedzieć, że spółki mogą otrzymać nawet do 95% kosztów realizacji zadania. Myślę, że to bardzo dużo i  mam nadzieję, że zachęci to spółki wodne do rejestracji i wykorzystania tych możliwości. Sprawa zaopatrzenia mieszkańców w wodę była przedmiotem zainteresowania komisji rewizyjnej, której przewodniczę i jest potraktowana z ogromną przychylnością przez Urząd Gminy. Jak wspominałem na rożnych spotkaniach i zebraniach, podtrzymuję deklarację, że pomogę w rejestracji spółek z Kurowa. Niestety myślę, że czas biegnie nie ubłaganie i może zdarzyć się, że „kto pierwszy ten lepszy”, zwłaszcza, że siłą rzeczy ilość środków w budżecie gminnym jest ograniczona. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do zapoznania się z tą uchwałą wraz z jej załącznikami .

Uchwała Rady Gminy Stryszawa dotycząca spółek wodnych

Oprócz uchwał na sesji tej podjęto także apel do Wojewody Małopolskiego w sprawie przywrócenia dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego w Suchej Beskidzkiej. Radni zdecydowanie zaprotestowali wobec dziwnych eksperymentów w tak wrażliwej dziedzinie naszego życia jak bezpieczeństwo i zagrożenie życia i zdrowia. Jak pewnie wszystkim wiadomo od pewnego czasu gdy ktoś próbuje dodzwonić się na numer ratunkowy, to zgłasza się dyspozytor w Krakowie. Niestety w naszym rejonie górskim, z wieloma przysiółkami, a brakiem oznaczonych ulic, dochodzi do niepotrzebnego marnotrawienia bezcennego czasu na doprecyzowanie gdzie dana pomoc ma się udać. Kilka ostatnich wypadków w Stryszawie pokazało całkowicie bezsens takich „unowocześnień”. Być może kiedyś, gdy wszędzie będą oznaczone ulice i domy, to nabierze  to sensu, jednak obecnie to po prostu głupota i jest groźne dla mieszkańców. To między z tego powodu na poprzednich sesjach apelowałem do pana Wójta o podjęcie starań nad wprowadzeniem ulic w naszej gminie. Mam nadzieję, że apel zarówno naszej Rady Gminy jak i innych samorządów przywróci poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Jeśli nie będzie odzewu, to myślę, że najwyższy czas powiadomić odpowiednie organy państwowe o możliwości narażenia mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Mam nadzieję, że kolejna sesja odpowie nam wszystkim na nurtujące pytania względem płacenia za wywóz śmieci. Ten temat zelektryzował wielu z mieszkańców, zwłaszcza gdy przyszło im wypełniać deklaracje, a nie wiedzieli konkretnie w jaki sposób mają segregować  i ile będzie  kosztowało wywożenie śmieci.  Sądzę też, że  oliwy do ognia dolewa totalny bałagan legislacyjny naszego państwa pod obecnymi rządami, ale to już inna sprawa.

Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0 feed. Możesz zostawić Komentarz, lub zapisać link do strony.
Dodaj Komentarz