• niedziela, 18 listopada, 2012

 

 

Warsztaty kucharskie – promowanie potraw związanych z obszarem Podbabiogórza”

„Warsztaty kucharskie – promowanie potraw związanych z obszarem Podbabiogórza”    to program współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Program ten jest wspomagany przez Lokalną Grupę Działania Podbabiogórze i realizowany będzie  w pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie. W OSP na potrzeby warsztatów  udostępniony zostanie aneks kuchenny i pomieszczenie sali świetlicowej, która może pomieścić do 120 osób. W pomieszczeniach tych mieszkańcy  przede wszystkim Kurowa,  będą brać udział w warsztatach, na które składać się będą  zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będą one prowadzone   przez panią Dorotę Kubieniec zamieszkałą w Kurowie, która posiada wykształcenie gastronomiczne oraz wieloletnie doświadczenie praktyczne i wiedzę na temat potraw tradycyjnych. Jest ona także  wieloletnią członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w  Kurowie, które  zdobywało wiele nagród w konkursach potraw regionalnych.

Zajęcia warsztatowe są dedykowane ogółowi mieszkańców Kurowa. Zakładamy, że największym zainteresowaniem  cieszyć się będą wśród kobiet. Udział w warsztatach będzie otwarty i bezpłatny.

Forma degustacji przyrządzonych potraw regionalnych zakłada uczestnictwo dzieci.

Warsztaty odbędą się w okresie od 01.10.2012r do 28.02.2013r. w okresie zimowym w czasie wolnym od prac polowych. Termin ten jest także korzystny dla wyeksponowania wszelkich obrzędów związanych z przygotowaniem potraw zarówno Świąt Bożego Narodzenia jak i Wielkanocnych.

W zamyśle jest, aby każdorazowo przeprowadzać w czasie spotkania  3 godzinne zajęcia warsztatowe kulinarne. Cykl 12 spotkań realizować będzie następujący program –

„Powroty do tradycji”, w którym znajdą się między innymi:

 

1. Przygotowanie potraw naszego regionu oparte na zdrowej żywności przygotowanej domowym sposobem naszych prababć. Potrawy, które były na co dzień w naszej kuchni:

a) Placki ziemniaczane po  kurowsku.

b) Racuchy z jabłkami i cukrem.

c) Prażuchy ze słoniną i mlekiem.

d) Wieprzowina z kapusta.

2. Pieczenie ciast , kołaczy , ciastek , chleba  na prostych tradycyjnych przepisach.

a) Drożdżok z posypką.

b) Kołoc ze syrom.

c) Ciastka ze skwarek.

3. Zaprawy i przetwory warzywne i owocowe z naszych sadów i lasów na zimę.

a) Kiszenie kapusty.

b) Kompoty.

c) Powidła i marmolady.

d) Soki z leśnych owoców.

4. Przekazanie tradycji potraw przygotowywanych z okazji Świąt Bożegonarodzenia i Wielkanocnych.

a) Tradycja 12 potraw wigilijnych.

b) Baby

c) Baranki

d) Kosz ze święconkami

 

Każdorazowe spotkanie warsztatowe będzie się kończyło wspólną degustacją przygotowanych potraw.

Partnerami tej operacji zostali:

1. Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie – pomoc merytoryczna w pisaniu projektu, rozliczenia, pomoc w kampanii informacyjnej.

2. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Kurowie  – pomoc merytoryczna w pisaniu projektu, udział dzieci i nauczycieli w degustacjach potraw regionalnych, pomoc w kampanii informacyjnej.

3. Koło Gospodyń Wiejskich w Kurowie – pomoc organizacyjna i merytoryczna.

 

Spotkanie I – 17.11.2012r. godz. 13 00

Na pierwsze inaugurujące spotkanie do remizy OSP Kurów przybyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych programem warsztatów. Przybyłych w imieniu zarządu OSP Kurów oraz własnym powitał sekretarz zarządu, jednocześnie radny Adam Henryk Szwed. W swym krótkim wystąpieniu przedstawił cele i założenia programu warsztatów. Przypomniał, że warsztaty obejmować będą cykl 12 spotkań , podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejny, tym razem w następnym dniu w niedzielę. Po tym wstępie głos zabrała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Kurowa , jednocześnie sołtys pani Krystyna Siwiec. Przewodnicząca przedstawiła dobrze wszystkim znaną panią Dorotę Kubieniec, która podjęła się pracy instruktorskiej tych zajęć.  Omówiła także  zarówno dzisiejsze zajęcia jak i krótko przedstawiła program na kolejne 11 spotkań.

Jako pierwszym zadaniem warsztatowym było przedstawienie zapraw na zimę. Na przygotowanym stoliku prezentowano własne, tzw. „swojskie” przetwory. Znalazły się tam miedzy innymi: kompoty z owoców, soki z leśnych owoców, ogórki, sałatki, marynowane grzyby.

Wiele dzieci z zaciekawieniem przyglądało się oryginalnej drewniane beczce na kiszenie kapusty. Ciekawym także było przedstawienie starodawnego sposobu na szatkowanie kapusty za pośrednictwem drewnianej szatkownicy, którą sprawnie „obsługiwała” pani Janina Kwaśny.

Dla dzieci było to zadziwiające gdyż obecnie w powszechnym użyciu znajdują się specjalne gliniane garnki lub plastikowe beczki na kiszoną kapustę. Obecnie kupuje się praktycznie już tylko poszatkowaną kapustę.

 

Dzięki pani Barbarze Śleziak, która podjęła się trudu udeptywania w beczce wszyscy mogli sobie przypomnieć jak to dawniej bywało z kiszeniem kapusty.

Kolejnym punktem programu było przygotowanie pierogów z nadzieniem z kapusty i grzybami.

Ta wspaniała , prosta potrawa , a przede wszystkim smaczna od samego początku powstawania zyskała zainteresowanie. Panie dopytywały się o „tajniki” sporządzenia ciasta, farszu, natomiast dzieciom ogromna frajdę sprawiło własnoręczne klejenie pierogów. Mimo obaw okazało się , że wszystkie pierogi po ugotowaniu były w całości i żadne się nie rozkleiło.

Trudno opisać wspaniały aromat pierogów polanych tłuszczem ze skwarkami. Jedyny dowód, że były przepyszne , to fakt, że „ino się migły”.

 

Przepis na staropolskie pierogi z kapustą i grzybami.

Produkty na ciasto:

–         1 kg mąki

–         2 żółtrka jaj

–         2  łyżki oleju

–         1 szklanak wody letniej

–         sól do smaku

Sposób przygotowania:

Z w/w produktów zagnieść ciast, wałkować i wykroić kółka. Po nadzianiu farszem kleić i wrzucać na gotującą się wodę do wyjęcia  gdy pierogi wpłyną na powierzchnię. Po wyciągnięciu okrasić skwarkami i podać do zjedzenia.

 

Produkty na farsz:

–         1 kg kapusty kiszonej

–         20 dag grzybów suszonych

–         2 cebule

–         2 łyżki smalcu

 

Sposób przygotowania farszu: Kapustę drobno pokroić i ugotować 15 minut. Grzyby namoczyć  , gotować ,odcedzić i drobno pokroić. Cebulkę drobno poszatkować, podsmażyć na smalcu wsypują grzyby i dobrze odciśniętą kapustę. Popieprzyć, posolić  i wymieszać.

 

 

 

Na zakończenie pierwszego spotkania warsztatowego panie pod kierunkiem instruktorki przygotowały placek drożdżowy z posypką. Po zarobieniu ciasta czas oczekiwania na jego „wyrośnięcie” i upieczenie zebrani poświęcili na miłą dyskusję i rozgrzanie się gorącą herbatą.

 

Przepis na placek „Drożdżok z posypką”.

 

Produkty na ciasto:

–         1 kg mąki

–         5 dag drożdży

–         2 szklanki mleka

–         1 szklana cukru

–         20 dag margaryny

–         4 żółtka jaj

–         1 całe jajko

–         sól

 

Sposób przygotowania:

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Do misy wsypać mąkę , jajka, drożdże, roztopioną margarynę, mleko, sól, cukier. Wszystko wyrabiać ręką aż ciasto odejdzie od ręki. Zostawić w cieple  do wyrośnięcia, wyłożyć na blachę i posypać posypką. Piec w piekarniku  50 minut.

 

Produkty na posypkę:

–         ½ kostki margaryny

–         10 dag mąki

–         10 dag cukru

Wszystko razem zagnieść i rozsypać po cieście.

 

Wspaniałe , aromatyczne ciasto, które się pojawiło wszystkim ogromnie smakowało i mamy nadzieję, że zachęci przybyłych do kolejnych spotkań warsztatowych.

 

 

Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0 feed. Możesz zostawić Komentarz, lub zapisać link do strony.
Dodaj Komentarz